Zdravie dieťaťa - infekcie nie sú až tak zlé

rady v kategórii: batoľa

V priebehu prvých šiestich mesiacov nebývajú bábätká obvykle choré. Je to preto, lebo ešte majú protilátky od matky, najskôr prostredníctvom maternice a neskôr v mlieku. Postupom času tento typ imunity mizne a imunitný systém sa musí sám rozvíjať, čo nejakú dobu trvá.

Väčšina matiek by rada zabalila svoje deti do vatičky aby ich ochránili. Ale typické, nie príliš vážne príznaky detskej infekcie (ako je napr. nádcha alebo horúčka), napomáhajú rozvoju imunitného systému. Ak Vaše dieťa chodí do škôlky, čelí rôznym neznámym mikroorganizmom a môže ochorieť, čo ale môže mať pozitívny efekt.

Zatiaľ čo organizmus bojuje proti nákaze, imunitný systém sa učí rozpoznávať a pamätať si patogénne mikroorganizmy. Týmto spôsobom pri najbližšej nákaze využije najefektívnejšiu zbraň vytvorenú počas predchádzajúcej infekcie. Takže namiesto obáv aj pri miernom ochorení sa snažte, aby imunitný systém Vášho dieťaťa pracoval správne.

Prerezávanie mliečnych zúbkov

Prvý mliečny zub vyvoláva veľa emócií u oboch rodičov a dieťaťa. Prvé mliečne zuby zvyčajne rastú v 6. mesiaci, ale niekedy sa môžu objaviť začiatkom 3. mesiaca alebo koncom 8..

Starostlivosť o prvé zúbky

Niektorým deťom za začínajú prerezávať zúbky v 5. až 6. mesiaci. Ešte predtým by ste ale mali už od prvých mesiacov  začať  s čistením ďasien.

Samostatné jedenie

Učiť dieťa jesť je pre rodičov skúškou trpezlivosti. Na jednej strane chcete aby dieťa jedlo bez vašej pomoci čo najskôr, ale na druhej strane nechcete aby dieťa jedlo príliš dlho a kuchyňa ostala znečistená.