Sprievodca Šťastní rodičia

Výdatný spánok

rady v kategórii: kojenec

Spánok je najlepší spôsob ako odpočívať a regenerovať sa. Preto je dôležité zabezpečiť Vášmu dieťaťu nepretržitý a zdravý spánok. Neexistuje pravidlo ktoré určuje počet hodín, ktoré by deti mali spať. Je to individuálnou záležitosťou, pretože deti v rovnakom veku môže majú úplne iné potreby pokiaľ ide o nočný spánok. Avšak je dobré zaviesť určitú rutinu, takže bude pre dieťa ľahšie rozlišovať medzi dňom a očakávať blížiacu sa noc.

Dieťa by ste mali kúpať každý deň viac menej v rovnakom čase. Potom by malo nasledovať kŕmenie a uloženie do postele. Ak už má dieťa zúbky, musíte ich pred spaním vyčistiť. Zhasnite svetlá a nechajte dieťa samotné. Uistite sa, že v miestnosti nie je žiadny hluk, ale pamätajte si, že ak si vaše dieťa zvykne spávať v tichu, môže ho prebudiť aj ten najmenší hluk.

Ak je dieťa unavené a nič nepotrebuje, ľahko zaspí. Niekedy bude ale vaše dieťa potrebovať niečo objať, takže nechajte v postieľke bavlnenú plienku alebo malú plyšovú hračku. Vaše dieťa sa môže uprostred noci aj prebudiť. Mali by ste skontrolovať či sa cíti pohodlne alebo či nepotrebuje prebaliť. Ak je všetko v poriadku, po niekoľkých minútach opäť zaspí.

Ak Vaše dieťa trápi kolika, môžete použiť niektoré osvedčené metódy. Hladkajte dieťaťa na brušku, objímajte ho alebo ho húpajte. Dieťa by ste mali ukladať do svoje postieľky a nie do Vašej postele. Ak si zvykne spávať u Vás, bude veľmi ťažké tento zvyk zmeniť.

Deti môžu spávať viac cez deň než v noci. Je to normálne a musíte byť len trpezliví. Je dôležité dodržiavať nejakú rutinu a časom si vaše dieťa zvykne na opakované činnosti (napr. kúpanie sa). Je dobré keď Vám manžel alebo babička pomôže postarať sa o dieťa. Vtedy si musíte čo najviac oddýchnuť pretože takýchto chvíľ nebude veľa.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat sa nedá jednoznačne objasniť príčina smrti. Tento syndróm je veľmi vzácny.

> čítať ďalej

Prvé kúpanie

Prvé kúpanie dieťa sa môže rodičom zdať veľmi obtiažne, ale mýlia sa. Väčšina novorodencov si kúpanie užíva lebo teplá voda ich uvoľňuje a upokojuje.

> čítať ďalej

Prvá prechádzka

Kedy, v akom počasí a na ako dlho by ste mali ísť von s dieťaťom prvýkrát je téma, ktorá trápi viacerých mladých rodičov. Nie je to tak dávno čo bolo takmer povinné sedieť u otvoreného okna s menej ako 2-týždňovým bábätkom, ale takáto praktika je už takmer zastaralá.

> čítať ďalej