Sprievodca Šťastní rodičia

Tvrdohlavé dieťa

rady v kategórii: dieťa

Ako dieťa rastie, vykazuje rôzne typy správania sa: plač, krik a niekedy aj agresia. Rodičia sa často sťažujú na tvrdohlavosť. Bez ohľadu na temperament dieťaťa, každý prechádza fázou tvrdohlavosti. Môže sa prejavovať vo väčšej alebo menšej miere. Vo veku 2,5-4 rokov si Vaše dieťa uvedomuje jeho vlastné "ja". V tejto dobe prestane hovoriť o sebe v tretej osobe. Veľmi často dieťa reaguje na Vaše žiadosti s potešením so slovami „nie“.

Najhoršou chybou je pokúsiť sa zlomiť detskú tvrdohlavosť silou. Namiesto toho aby ste dieťa nútili počúvnuť okamžite, skúste mu trpezlivo a pokojne vysvetliť, že prečo Vás musí poslúchnuť. Môžete to obrátiť v žart alebo negácie (napr. "Viem, že si neumyješ ruky“). To donúti vaše dieťa urobiť presne to čo chcete. Nútiť ho do niečo čo nechce spôsobí podráždenosť a silnejšiu tvrdohlavosť ktorá sa môže prejaviť napr. krikom, hádzaním sa na podlahu alebo hystériou.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Stravovacie návyky

Dieťa po roku už nenaberá telesnú hmotnosť ako predtým a jeho postava a proporcie sa začínajú meniť.

> čítať ďalej

Prvé krôčiky

Je to už 13. mesiacov od narodenia a Vaše dieťa ešte nespravilo svoj prvý krôčik? Nemajte obavy, zvyčajne deti začínajú chodiť medzi 14 a 18 mesiacom.

> čítať ďalej

Detská reč

Všetci rodičia napäto počúvajú rozvíjajúcu sa reč svojich detí, ktorá im prináša radosť a emocionálne uspokojenie. Dôvodom je veľmi charakteristický jazyk dieťaťa.

> čítať ďalej