Sprievodca Šťastní rodičia

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

rady v kategórii: kojenec

Tento syndróm sa nedá príliš dobre diagnostikovať, preto je veľmi vzácny. Hoci by ste ho nemali podceňovať, nemusíte sa príliš obávať.

ČO JE SYNDRÓM NÁHLEHO ÚMRTIA DOJČAŤA?
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS) je náhla smrť zdanlivo zdravého dieťa (od 7. dňa do 12. mesiaca života dieťaťa) počas spánku. Každý rok na Slovensku umiera  na tento syndróm cca 30 detí. Najčastejšie sú to deti od 2 až 6 mesiacov, častejšie chlapci než dievčatá. Riziko je vyššie v prípade, že dieťa má nízku pôrodnú hmotnosť, matka je závislá na cigaretách alebo alkohole.

ČO SPÔSOBUJE SIDS?
Predpokladá sa, že príčinou syndrómu náhleho úmrtia je zástava dýchania ale dôvod je pre nás stále neznámy. Existuje niekoľko hypotéz: poškodenie mozgového kmeňa spôsobené nedostatkom kyslíka, upínanie krčnej tepny v prípade, že dieťa zdvihne v spánku hlavu príliš vysoko; zlyhanie srdiečka; bakteriálna infekcia, napr. Escherichia coli.

AKO LIEČIŤ SIDS?
Tento syndróm je neliečiteľný. Ak si všimnete, že vaše dieťa má zástavu dýchania musíte okamžite reagovať. Treba začať s resuscitáciou a privolať lekára. Pokiaľ dýchanie z úst do úst a do nosa zlyhá (necítite pulz), budete musieť začať s masážou srdca bez vdychovania vzduchu do úst. Musíte pokračovať v oživovaní až do príchodu lekárskej pomoci.

AKO PREDCHÁDZAŤ SIDS?
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa sa vyskytuje veľmi zriedkavo a môžete toho veľa urobiť aby ste mu predišli. Po prvé, dieťa by nemalo spať na bruchu, preto ho ukladajte na chrbátik. Výskumy preukazujú, že to znižuje riziko SIDS o polovicu. Ak je Vaše dieťa choré a má problémy s dýchaním, môžete ho uložiť na bok. Nesmiete prehriatiu Vaše dieťaťa. Nezabudnite dobre vetrať v miestnostiach. Teplota by mala byť 18 až 20 stupňov Celzia. Príliš veľa dieťa neobliekajte. Musí byť schopné voľne pohybovať končatinami. Je dôležité, aby v prvých mesiacoch dieťa spalo v spálni, takže budete mať k nemu ľahký prístup a tak môžete rýchlo zareagovať. Naučte sa určitej dennej pravidelne rutine. Môže to pomôcť dieťaťu cítiť sa pokojne a bezpečne. Nikdy mu nedávajte žiadne lieky bez porady s lekárom. Mali by ste sa vyvarovať užívaniu liekov proti kašľu. Mladí neskúsení rodičia môžu využiť nové technológie. Môžete si kúpiť špeciálny monitor dychu. Vyzerá ako podložka, ktorú vložíte do detskej postieľky. Ak dieťa prestane dýchať po dobu 20 sekúnd alebo dýcha menej ako 10 krát za minútu, monitor vám dá vedieť.

PAMÄTAJTE SI!
Panika je najhorším radcom a nič neupokojí Vaše dieťa viac ako váš pokoj. Po prvé, sledujte a zabráňte. Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa je veľmi vzácny a šanca, že sa stane pre Vám a Vášmu dieťaťu je veľmi malá.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prvé kúpanie

Prvé kúpanie dieťa sa môže rodičom zdať veľmi obtiažne, ale mýlia sa. Väčšina novorodencov si kúpanie užíva lebo teplá voda ich uvoľňuje a upokojuje.

> čítať ďalej

Prvá prechádzka

Kedy, v akom počasí a na ako dlho by ste mali ísť von s dieťaťom prvýkrát je téma, ktorá trápi viacerých mladých rodičov. Nie je to tak dávno čo bolo takmer povinné sedieť u otvoreného okna s menej ako 2-týždňovým bábätkom, ale takáto praktika je už takmer zastaralá.

> čítať ďalej

Čo môže novorodenec vidieť

Po prvé, vysvetlíme kľúčovú otázku - novorodenec sa nerodí slepý. To čo vidí je ďaleko od toho, čo vidia dospelí, ale vaše dieťa môže vidieť už od okamihu narodenia.

> čítať ďalej