Sprievodca Šťastní rodičia

Separačná úzkosť

rady v kategórii: batoľa

V 7. až 8. mesiaci sa naviazanosť dieťaťa k matke stáva veľmi zrejmá a jasná. V tejto dobe môže dieťa zažívať úzkosť z odlúčenia. Nedovolí matke vzdialiť sa a má strach z cudzích ľudí. Ak už dieťa môže loziť, bude Vás všade nasledovať. Musí byť neustále vo Vašej blízkosti, až vtedy bude dieťa spokojné.

V prípade ak sa rozhodnete chodiť opäť do práce, dieťa si bude chcieť kompenzovať Vašu neprítomnosť v noci. Bude Vás chcieť objať a cítiť vôňu a teplo. Môžete zvážiť spanie v jednej posteli so svojím dieťaťom, ale pamätajte, že odučenie z tohto zvyku nebude určite ľahké. Môžete kľudne uspať Vaše dieťa v jeho postieľke spevom a hladkaním, čo bude pôsobiť na dieťa upokojujúco a čoskoro pochopí, že v noci má spať.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prerezávanie mliečnych zúbkov

Prvý mliečny zub vyvoláva veľa emócií u oboch rodičov a dieťaťa. Prvé mliečne zuby zvyčajne rastú v 6. mesiaci, ale niekedy sa môžu objaviť začiatkom 3. mesiaca alebo koncom 8..

> čítať ďalej

Starostlivosť o prvé zúbky

Niektorým deťom za začínajú prerezávať zúbky v 5. až 6. mesiaci. Ešte predtým by ste ale mali už od prvých mesiacov  začať  s čistením ďasien.

> čítať ďalej

Samostatné jedenie

Učiť dieťa jesť je pre rodičov skúškou trpezlivosti. Na jednej strane chcete aby dieťa jedlo bez vašej pomoci čo najskôr, ale na druhej strane nechcete aby dieťa jedlo príliš dlho a kuchyňa ostala znečistená.

> čítať ďalej