Sprievodca Šťastní rodičia

Prvý výlet autom

rady v kategórii: batoľa

Prvý výlet autom je veľká udalosť nielen pre dieťa ale aj pre rodičov. Vzhľadom k vývoju lebky a nervového systému by ste sa mali vydať na prvú dlhú cestu až po prvých troch mesiacoch.

Pri príprave na prvý výlet autom nezabudnite si zaobstarať bezpečnú a pohodlnú detskú autosedačku. Deti by mali vždy cestovať proti smeru jazdy. Podľa prieskumu je najbezpečnejším miestom sedadlo za vodičom.

Ak plánujete výlet s dieťaťom, zvážte jeho denný rytmus. Ak odídete tesne pred jeho najdlhším zdriemnutím, hluk motora a jemné kolísanie ho upokoja a dieťa pravdepodobne prespí väčšinu času. Snažte sa vyhnúť jazde počas horúcich alebo mrazivých dní. Ak je teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou vo vozidle značný, pamätajte si, že klimatizácia alebo kúrenie nie je dobré ani pre jedného z vás.

Nezabudnite si zabaliť príručnú tašku so všetkými vecami, ktoré bude Vaše dieťa potrebovať. Plienky, vlhčené obrúsky, podložky na prebaľovanie, čisté oblečenie – všetko toto Vám zabráni prehrabávať sa v  kufri na parkovisku. Rátajte s tým, že keď sa ospalec prebudí, idylický pokoj môže byť prerušený plačom. Zabaľte dieťaťu obľúbenú hračku a zoberte aj niečo nové aby ste mu zabránili v nudeniu sa. Tieto veci určite odvedú jeho pozornosť a bude sa tešiť z vlastného radostného kriku :) .

Ak plánujete dlhšiu cestu, poraďte sa s pediatrom. Budete sa cítiť oveľa istejšie keď Vám schváli, že môžete cestovať. Nezabudnite si zobrať platný preukaz zdravotného poistenia, zdravotnú knižku dieťaťa a lekárničku aj keď ich nebudete potrebovať.

Je dôležité, aby ste si robili počas jazdy pravidelné prestávky. Optimálne by ste si mali dať pauzu raz za 2 hodiny ale pri cestovaní s dieťaťom nie je takéhoto naplánovanie vždy možné.
Užite si Vašu prvú cestu, určite nie je posledná aj keď sa vyskytnú problémy :)

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Cestovanie lietadlom

Ak plánujete cestovať s dieťaťom lietadlom, dobre sa pripravte aby to nebolo vyčerpávajúce ani pre jedného z vás.

> čítať ďalej

Detská nádcha

Nikomu z nás nie je príjemná bolesť v krku alebo nádcha. U detí je to horšie pretože nevedia prečo sa cítia zle a nemôžu s tým nič urobiť.

> čítať ďalej

Dieťa v aute

Skutočnosť, že Vaše dieťa je ešte malé neznamená, že ho nebudete môcť voziť v aute. Všetko čo potrebujete je detská sedačka zodpovedajúca veku dieťaťa, namontovaná v aute podľa pokynov výrobcu. Nekupujte sedačky, ktoré nie sú bezpečnostne schválené.

> čítať ďalej