Sprievodca Šťastní rodičia

Prvé kúpanie

rady v kategórii: kojenec

Prvé kúpanie dieťa sa môže rodičom zdať veľmi obtiažne, ale mýlia sa. Väčšina novorodencov si kúpanie užíva lebo teplá voda ich uvoľňuje a upokojuje. Ani prvý a ani ďalšie kúpania dieťaťa nevyžadujú žiadne špeciálne zručnosti zo strany rodičov.


Ak si ale stále myslíte, že prvé kúpanie nie je až tak ľahké, začnite s prípravou skôr než sa dieťa narodí. Urobte si zoznam všetkých potrebných vecí, aby ste mali dostatok času si ich aj všetky nakúpiť. Výber detských vaničiek je obrovský, od jednoduchých plastových po profilované vane na stojane a detské vedierka.


Zorganizujte si miesto na kúpanie tak, aby ste nemuseli namáhať svoj unavený chrbát príliš veľa, čo sa môže stať v prípade, že vaňa je príliš nízka. Pamätajte na prebaľovací stôl a vrecká alebo kontajnery pre všetky potrebné veci na kúpanie. Vyberte si správnu kozmetickú starostlivosť o dieťa: mydlo, emulziu, olej, krém na zapareniny atď.


Taktiež budete potrebovať vatové tampóniky na čistenie tváričky, sterilnú gázu na čistenie pupočnej dierky a misku na prevarenú vodu. Ak ešte stále máte strach z prvého kúpania, požiadajte o pomoc partnera. Silná mužská ruka bude pre Vás neoceniteľná podpora a dieťa sa bude cítiť bezpečnejšie a navyše si tak dieťa vytvorí silnejšie puto s otcom. Po všetkej tejto príprave ste pripravená na úspešné kúpanie.


Tak a pustite sa do toho.
Vyberte si správny čas na kúpanie, najlepšie v neskorých popoludňajších hodinách alebo v podvečer. Všetko ale záleží na individuálnom rytme dňa Vášho dieťaťa. Uistite sa, že dieťa kúpete viac či menej v rovnakom čase dňa, prípadne medzi jedlami. Pripravte si priestor, kde budete kúpať a obliekať svoje dieťa. Okolitá teplota by mala byť aspoň 23 stupňov Celzia.


Dbajte o to, aby ste mali všetky potrebné doplnky na kúpanie na dosah ruky. Pripravte si uteráky, kozmetiku a oblečenie. Naplňte vaňu vodou - teplota vody by mala byť 36 až 37 stupňov Celzia. Nie veľa matiek sa zhodlo, že tradičná kontrola teploty s lakťom je spoľahlivá. Radšej použite kúpací teplomer. Umiestnite protišmykovú podložku alebo bavlnenú plienku na dno vane.


Vyzlečte dieťa na prebaľovacom pulte. Prikryte ho bavlnenou plienkou aby mu nebola zima. Umyte mu tváričku a oči (zvnútra smerom von použitím čistého vatového tampónu). Položte dieťa do vane tak, že jednou rukou držte chrbát dieťaťa aby sa hlava sa opiera o Vaše predlaktie. Druhou rukou umyte dieťa. Neumývajte pupočnú dierku pokiaľ nie je úplne zahojená.


Po umytí vyberte dieťa z vane, zabaľte do uteráka a jemne ho osušte na prebaľovacom stole. Môžete použiť detský olej na pokožku a nezabudnite krém proti zapereninám alebo detský púder na zadoček. Nezabudnite vyčistiť aj pupok špeciálnym prípravkom.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prvá prechádzka

Kedy, v akom počasí a na ako dlho by ste mali ísť von s dieťaťom prvýkrát je téma, ktorá trápi viacerých mladých rodičov. Nie je to tak dávno čo bolo takmer povinné sedieť u otvoreného okna s menej ako 2-týždňovým bábätkom, ale takáto praktika je už takmer zastaralá.

> čítať ďalej

Čo môže novorodenec vidieť

Po prvé, vysvetlíme kľúčovú otázku - novorodenec sa nerodí slepý. To čo vidí je ďaleko od toho, čo vidia dospelí, ale vaše dieťa môže vidieť už od okamihu narodenia.

> čítať ďalej

Seboroická dermatitída

Ak si všimnete žlté alebo biele šupinky a hlavičke dieťa, pravdepodobne má seboreu.

> čítať ďalej