Sprievodca Šťastní rodičia

Prvá prechádzka

rady v kategórii: kojenec

Kedy, v akom počasí a na ako dlho by ste mali ísť von s dieťaťom prvýkrát je téma, ktoré najviac trápia mladých rodičov. Nie je to tak dávno čo bolo takmer povinné sedieť u otvoreného okna s menej ako 2-týždňovým bábätkom, ale takáto praktika je už takmer zastaralá. Stále viac a viac pediatrov odporúča zobrať svoje dieťa von už niekoľko dní po pôrode. Avšak, v zimnom období, kedy vonkajšia teplota je príliš nízka na prechádzku , je odporúčané postupne pripraviť dieťa na vonkajšie prostredie a to najlepšie doma pri otvorenom okne. Ak sa Vám pozdáva počasie a radi by ste sa poprechádzali aj v takom počasí, Vaše dieťa sa bude pravdepodobne tešiť tiež.


Dĺžka prvej prechádzky závislý od ročného obdobia. To však neznamená, že na jeseň alebo v zime budete musieť zostať celú dobu doma. Bezveterné zimné počasie s teplotami nad mínus 10 stupňov Celzia je ideálna príležitosť pre príjemné krátke prechádzky. Môžete začať s pár minútami a postupne prechádzky predlžovať. V teplejšom období je pravidlo rovnaké: každý deň môžete zostať vonku dlhšie a dlhšie. Pamätajte si však, že v letných mesiacoch, kedy je vonku horúco, by ste sa mali vyhnúť chodeniu von medzi 11-16 hodinou. Je dôležité si nájsť správny čas na prechádzku. Už poznáte denný rytmus Vášho dieťaťa: ako často chce jesť alebo spať. Vydajte sa na prechádzku po kŕmení, pretože ak má dieťa hlad, nebude sa tešiť na prechádzku.


Ďalšia otázka mnohých rodičov je, ako obliecť dieťa tak, aby bolo v teple a pohodlí. Možno budete chcieť postupovať podľa pravidiel používaných našimi mamami a babkami: malé dieťa by malo mať ešte jednu vrstvu oblečenia naviac ako vy. Pamätajte si, že vaše dieťa je takmer bez pohnutia v kočíku, čo znižuje jeho schopnosť akumulácie tepla. Ak sa už vaše dieťa najedlo a je dobre oblečené, ste pripravení ísť na prechádzku. Prechádzka vonku je dobrý spôsob ako sa osviežiť na čerstvom vzduchu a stráviť nejaký kvalitný čas s dieťaťom.


Ak chcete mať z prechádzky maximum, zvoľte si miesto kde je vzduch čerstvý a ďaleko od cestnej premávky a znečistenia. Najlepším miestom by bol park, les alebo lúka. Môžete ísť von aj počas popoludňajšieho oddychu, takže spánok bude ešte efektívnejší.

Vhodné oblečenie je tiež dôležité. Je dôležité, aby sa obliekli svoje dieťa v niekoľkých vrstvách - v prípade teplého počasia mu môžete predsa vždy niečo vyzliecť. Vo veľmi horúcich dňoch je to dôležité dať dieťaťu klobúk alebo šatku. Dĺžka prechádzky záleží od počasí a veku dieťaťa. V zime by nemala trvať príliš dlho. Môžete začať s pár minútami a postupne predlžujte prechádzku až na 45 minút. V teplejších mesiacoch sa však môžete prechádzať tak dlho, ako budete chcieť. Keď je vonkajšia teplota veľmi vysoká, je najlepšie ísť von s dieťaťom pred poludním (8 hod - 11 hod) alebo poobede (17 hod - 20 hod). Na prechádzky by ste si mali so sebou brávať aj vlhčené obrúsky.


Odporúčame Bella Baby Happy Sensitive. Sú ideálne pre citlivú pokožku, pretože neobsahujú alkohol. Aloe vera hydratuje a upokojuje citlivú detskú pokožku. Sú k dispozícii v balení aj po 10 kusoch, takže ich môžete ľahko dať do tašky alebo kabelky.


Dlhá prechádzka je tiež výhodná pre mamičky. Pravidelná chôdza vám pomôže schudnúť a budete sa cítiť lepšie, a to vďaka tzv. hormónom šťastia. Často majú mladé matky nedostatok času na cvičenie, a tak strávený čas s dieťaťom vonku môže byť prospešné.
Takže chôdzou k zdraviu!

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Čo môže novorodenec vidieť

Po prvé, vysvetlíme kľúčovú otázku - novorodenec sa nerodí slepý. To čo vidí je ďaleko od toho, čo vidia dospelí, ale vaše dieťa môže vidieť už od okamihu narodenia.

> čítať ďalej

Seboroická dermatitída

Ak si všimnete žlté alebo biele šupinky a hlavičke dieťa, pravdepodobne má seboreu.

> čítať ďalej

Časový harmonogram - denný plán a Vaše spoločné chvíle

Bez ohľadu na to, či zvládate organizovať alebo nie, dieťa môže zmeniť všetko hore nohami. Takže je dobré mať plán.

> čítať ďalej