Sprievodca Šťastní rodičia

Prebaľovanie

rady v kategórii: kojenec

Prvú plienku dostane Vaše bábätko v nemocnici po prestrihnutí pupočnej šnúry. Počas nasledujúcich niekoľkých dní je pupok najcitlivejšou časťou bábätka, takže ho treba chrániť pred podráždením. Preto majú plienky Bella Baby Happy Newborn jedinečný výrez v oblasti pupočnej dierky, ktorý zabezpečuje voľné prúdenie vzduchu a chráni proti oderom.

Prvá výmena plienky môže byť veľmi stresujúca pre neskúsených rodičov. Majú strach, že by mohli bábätku ublížiť. Majú pocit neistoty a sú nervózni pri každom prebaľovaní. Je dobré sa na to pripraviť, pretože v prvých mesiacoch budete meniť každý deň najviac plienok. Tu nájdete užitočné rady, ktoré Vám pri prebaľovaní môžu pomôcť a spríjemniť túto činnosť Vám i Vášmu bábätku.

V prvom rade si treba nájsť vhodné miesto na prebaľovanie. Môže sa to zdať zbytočné, pretože plienku môžete meniť kdekoľvek (na posteli alebo na gauči), ale iste oceníte prebaľovací stôl vo vhodnej výške. Ak meníte plienky na posteli, niekoľkokrát denne sa musíte nepohodlne ohýbať, čo rozhodne nie je vhodné pre Vašu chrbticu, pretože je unavená po 9 mesiacoch tehotenstva.

Ak chcete väčší prebaľovací priestor, môžete si kúpiť komodu s prebaľovacím stolom. Ak nemáte dostatok priestoru alebo preferujete kompaktnejšie riešenia, môžete si kúpiť prebaľovací pult, ktorý môže byť umiestnený na postieľke. Na prebaľovací pult položte prebaľovaciu podložku alebo bavlnenú plienku, aby sa detská pokožka nedotýkala studeného matraca.

Je veľmi dôležité mať všetky doplnky po ruke: plienky, vlhčené obrúsky, krém proti zapareninám, misku s teplou vodou a vatové tampóniky. Je tiež dobré mať skriňu alebo komodu v blízkosti prebaľovacieho pultu v prípade, že potrebujete vymeniť svojmu dieťatku oblečenie.

Rozopnite oblečenie a plienku. Nebuďte prekvapení keď dieťa začne hneď cikať – deti to často robia keď sú vyzlečené a cítia chlad. Ak je pokakané, jemne utrite zadoček čistou časťou plienky, zrolujte ju a vytiahnite ju spod bábätka. Potom jemne utrite zadoček s tampónikom namočeným v teplej vode alebo detským obrúskom. Ak prebaľujete chlapca, venujte osobitnú pozornosť čisteniu genitálií.

Jemne ich potom osušte, predídete tým možnému vzniku oderov. Pamätajte si - nepreťahujte predkožku! Pri čistení zadočku dievčatka majte na pamäti utieranie v smere od močovej trubice ku konečníku. Zabránite tým rozšíreniu baktérií. Starostlivo očistite všetky záhyby. Po dočistení odstráňte špinavú plienku spod dieťaťa.

Následne aplikujte ochranný krém – proti zapareninám alebo inú masť. Mazanie pomáha zabrániť treniu a podráždeninám. Ideálne je nechať dieťa ležať na chvíľu bez plienky – voľné prúdenie vzduchu napomáha udržiavať zadoček zdravý.

Teraz nadvihnite zadoček dieťatka rukami (nezdvíhajte ťahom za nohy!) a vložte novú plienku pod dieťaťa. Pripevnite na suchý zips bočné pásky. Plienku zalepte symetricky, dávajte si pozor aby ste ju nezapli príliš tesne ale ani príliš voľne. Potom môžete bábätko obliecť.

Vidíte? - nie je to tak zlé! Ako odmenu môžete vidieť usmiatu tváričku Vášho dieťatka. Pri čistení nezdvíhajte zadoček ťahom za nohy. Mohlo by to viesť k narušeniu bedrových kĺbov. Vždy zdvíhajte zadoček tak, že ho nadvihnete rukou. Nikdy nenechávajte svoje dieťa na prebaľovacom stole bez dozoru ani na sekundu. Dieťa by mohlo spadnúť!

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Plačúce bábätko

Všetky bábätká plačú a to najmä v prvých týždňoch po pôrode. Skutočnosť, že vaše dieťa plače nemusí nutne znamenať, že je niečo zle.

> čítať ďalej

Dojčenie

Dojčenie novorodenca je rovnako ľahké ako aj ťažké. Ale ak si zvyknete na určitú rutinu, budete si tento okamih obaja užívať.

> čítať ďalej

Cumlík: áno alebo nie? - to je otázka

Mali by ste dať cumlík Vášmu bábätku alebo nie? Táto otázka trápi veľa mladých rodičov.

> čítať ďalej