Sprievodca Šťastní rodičia

Plačúce bábätko

rady v kategórii: kojenec

Všetky bábätká plačú a to najmä v prvých týždňoch po narodení. Plačú keď niečo potrebujú. Nemusí to hneď znamenať že je niečo v neporiadku. Niekedy je dôvod plaču zrejmý: dieťa má mokrú plienku alebo má hlad. Niekedy je však nájdenie príčiny ťažšie a preto treba vyskúšať všetky možnosti. Plačúce dieťa Vás môže stresovať a rušiť spánok. Ak vaše dieťa často plače, je dôležité mať aspoň nejaký čas pre seba. Ak plače inak ako zvyčajne, môže to byť znakom toho, že sa dieťa necíti dobre.

Vzhľadom k tomu, že deti ešte nemôžu hovoriť, používajú plač ako spôsob komunikácie na vyjadrenie svojich potrieb. Objavenie príčin môže byť niekedy ťažšie. Niektoré príčiny sú časté a opakujúce sa. Hlad, smäd, mokrá alebo špinavá plienka, únava alebo plynatosť. Iné bežné príčiny sú: zima alebo prílišné teplo, osamelosť, nuda, pocit nepohody (napr. príliš tesné oblečenie) alebo nadmerný hluk. Ďalšou príčinou plaču, najmä v prípade novorodencov, je kolika. Kolika je veľmi častým javom spôsobený vývinom tráviaceho systému u dieťaťa. Krik bábätiek trpiacich kolikou je často hlasný a prenikavý. Zvyčajne je veľmi ťažké ich upokojiť.

Niekedy je ťažké utíšiť dieťa. Prvým krokom je kontrola všetkých z najčastejších príčin. Ak to nepomôže, skúste držať vaše dieťa blízko k vám aby malo s vami fyzický kontakt. Môžete dať dieťaťu niečo cmúľať, napr. fľašu alebo cumlík. Môže to pomôcť, pretože cmúľanie pomáha dieťaťu upokojiť sa a cítiť sa v bezpečí. Môžete tiež skúsiť pustiť nejakú hudbu. Ďalšiu vec ktorú môžete skúsiť je teplý kúpeľ. Môžete svoje dieťa jemne kolísať. Vezmite ho do kočíka alebo na jazdu v aute. Vyhnite sa nadmernej stimulácii prostredníctvom príliš veľa aktivít alebo nových zážitkov. Najlepšie je vytvoriť rutinu, ako napríklad kúpanie v určitom čase každý večer a uloženie svojho dieťaťa spať v pokojnom prostredí. Na koliku existujú aj špeciálne lieky, hoci nie všetky sú rovnako účinné.

Kolika môže byť problémom pokiaľ tráviaci systém nie je plne vyvinutý. Potom ako ste urobili všetko pre to, aby ste upokojili svoje dieťa, môžete sa na chvíľu Vzdialiť. Uistite sa, že dieťa je v bezpečí v postieľke alebo detskej ohrádke. Skúste ísť do inej miestnosti napr. sledovať TV alebo počúvať hudbu. Je veľmi dôležité mať aj nejaký čas pre seba. Možno budete chcieť požiadať člena rodiny alebo priateľku aby vám pomohol, a ísť von aspoň na hodinku. Ak dieťa plače, môžete byť z toho po čase nervózna. Na chvíľku sa vzdiaľte. Dajte dieťa do postieľky alebo ohrádky, zatvorte dvere a snažte sa na chvíľku dištancovať od celej situácie.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Ako rozumieť detskému plaču

V prvých mesiacoch života Vášho dieťatka je plač jeho jediným komunikačným prostriedkom, takže by ste mali spoznať tento univerzálny jazyk.

> čítať ďalej

Dojčenie

Dojčenie novorodenca je rovnako ľahké ako aj ťažké. Ale ak si zvyknete na určitú rutinu, budete si tento okamih obaja užívať.

> čítať ďalej

Čo je reflux?

Pre bábätká je normálne , aby sa im mlieko po kŕmení vracalo naspäť do pusinky. Môže to spôsobiť aj malé nepríjemnosti takže je na Vás, aby ste dopomohli k zníženiu frekvencií a objemu nestráveného mlieka.

> čítať ďalej