Sprievodca Šťastní rodičia

Odreniny - ako chrániť citlivú pokožku novorodenca

rady v kategórii: kojenec

Všimli ste si červené škvrny na pokožke vášho dieťaťa, hlavne v okolí zadočku, chrbátika alebo slabín? Mohol by to byť prejav odreniny.

ČO JE TO ODRENINA?
Odreniny sú červené a podráždené škvrny, ktoré pália a svrbia. Sú prvým príznakom zaparenín. V ťažších prípadoch môže dôjsť k opuchu, ktorý môže vyústiť až do rany so sekrétom. Pokožka je zapálená a má tendenciu sa šúpať. Pre dieťa je to veľmi nepríjemné, preto je nutná rýchla liečba. Je veľmi dôležité predchádzať odreninám.

ČO JE PRÍČINOU?
Stručne povedané, príčinou odrenín je trenie mokrých častí tela. V prípade novorodenca je pokožka citlivá na podráždenie v dôsledku priameho kontaktu s mokrou plienkou. Moč a riedka stolica môžu ľahko spôsobiť odreniny. Odrenina môže byť aj reakciou na nevhodnú kozmetiku (napr. mydlo), príliš drsné alebo nie priedušné plienky, prehriatie, alebo nedostatočné osušené telo po kúpeli.

AKO LIEČIŤ ODRENINY?
Odreniny sú bežné, takže je dobré vedieť praktické rady ako im predísť. Po prvé, poškodená pokožka by mala mať prísun čerstvého vzduchu. Po prebaľovaní nechajte bábätko na chvíľu ležať bez plienky. Dbajte na správnu hygienu. Po každej výmene plienky vyčistite zadoček dieťaťa s teplou vodou a jemným mydlom alebo použite špeciálne jemné detské obrúsky, napr. s aloe. Vždy majte na pamäti správne utieranie od genitálií smerom k zadočku. Následne treba pokožku dobre vysušiť. Postihnutú pokožku môžete ošetriť špeciálnymi prípravkami, ktoré sú k dispozícii v lekárňach. Môžete tiež použiť krém proti zapareninám, najlepšie s obsahom lanolínu, zinku, alantoínu alebo D-panthenolu. Nezabudnite sa poradiť s pediatrom ak žiadny z vyššie uvedených rád nepomáha.

AKO ZABRÁNIŤ ODRENINÁM?
Aby sa zabránilo odreninám, treba udržiavať detskú pokožku v suchu. Môžete používať púder hlavne v oblastiach záhybov. Odreninám môžete predísť aj používaním oblečenia z priedušných materiálov. Nezabudnite naolejovať detskú pokožku. Jeden z najlepších prípravkov je extra panenský olivový olej. Je tiež dôležité často meniť plienky, aby mala pokožka čo najmenší kontakt s mokrou plienkou. Po prebalení použite mastný krém. Nezabudnite na príslovie: „Kvapka prevencie je hodná litra medicíny“.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Plačúce bábätko

Všetky bábätká plačú a to najmä v prvých týždňoch po pôrode. Skutočnosť, že vaše dieťa plače nemusí nutne znamenať, že je niečo zle.

> čítať ďalej

Ako rozumieť detskému plaču

V prvých mesiacoch života Vášho dieťatka je plač jeho jediným komunikačným prostriedkom, takže by ste mali spoznať tento univerzálny jazyk.

> čítať ďalej

Dojčenie

Dojčenie novorodenca je rovnako ľahké ako aj ťažké. Ale ak si zvyknete na určitú rutinu, budete si tento okamih obaja užívať.

> čítať ďalej