Sprievodca Šťastní rodičia

Očkovanie

rady v kategórii: kojenec

Nepodliehajte panike! Nie je potrebné očkovať dieťa pred všetkými možnými chorobami, ale nepodceňujte povinný vakcinačný program. Pri odchode z nemocnice s novorodencom dostanú rodičia očkovací preukaz dieťaťa so všetkými potrebnými informáciami o rôznych typoch a termínoch povinných očkovaní.


Pred každým očkovaním musí byť dieťa vyšetrené pediatrom, aby zistil či je to zdravé. Majte na pamäti, že aj nádcha je dôvod, prečo dieťa neočkovať. Dieťa musí byť úplne zdravé, pretože imunitný systém sa musí vysporiadať s nástrahami mikroorganizmov vo vakcíne. V najbližších 24 hodín po očkovaní vaše dieťa môže byť viac nepokojnejšie alebo podráždenejšie alebo naopak, oveľa ospalejšie než býva obvykle. Dieťa môže mať tiež zvýšenú teplotu, čo je prirodzená reakcia a zmizne po niekoľkých hodinách.


Pokiaľ zvažujete nejaké nepovinné odporúčané očkovanie, mali by ste vždy zvážiť  klady a zápory. Uvedomte si, že ak dieťa navštevuje jasle alebo je denne v kontakte s mnohými deťmi, potom sa odporúča očkovanie proti rotavírusu alebo pneumokokom. V prípade, že dieťa prichádza najčastejšie do kontaktu s rodičmi, prarodičmi alebo opatrovateľkou a nie je vystavené kontaktu s veľkým množstvom detí, pravdepodobne je najlepšie nechať dieťa aby si vytvorilo svoju vlastnú imunitu. Treba zvážiť či dáte dieťa očkovať alebo necháte aby si vytvorilo svoj vlastný imunitný systém.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prebaľovanie

Prvá výmena plienky môže byť veľmi stresujúca pre neskúsených rodičov. Tu nájdete užitočné rady, ktoré Vám pri prebaľovaní môžu pomôcť a spríjemniť túto činnosť Vám i Vášmu bábätku.

> čítať ďalej