Sprievodca Šťastní rodičia

Ležanie na brušku

rady v kategórii: batoľa

Ak chcete, aby si Vaše dieťa vybudovalo normálne motorické schopnosti, uistite sa, že ho dávate ležať na brucho. Ak chcete tak urobiť, pripravte deku, rozprestrite ju na podlahu alebo na posteľ a položte na ňu dieťa.

Nenechávajte dieťa bez dozoru, inak môže prísť k úrazu. Uistite sa, že ste odstránili všetky ľahko prehltnuteľné drobné predmety z dosahu dieťaťa.

Ak má už dieťa okolo 6 mesiacov, malo by byť schopné otočiť sa z chrbta na brucho bez pomoci. Ak to ešte nie je schopné samostatne urobiť nebojte sa - každé dieťa je iné a určite sa mu to čoskoro podarí. Dávať dieťa ľahnúť na brucho nie je dobré len pre jeho motorický vývoj ale je to aj zábava. Napríklad môžete kresliť tvary na jeho chrbátik a zároveň rozprávať príbeh. Dieťa bude mať z toho radosť.

Bábätká, ktorá ležia na bruchu aspoň raz denne sú schopné zdvihnúť hlavu a plaziť sa skôr ako ostatné. Niektorým sa táto poloha ale nepáči, čo dávajú vedieť hlasným plačom. Ak aj Vaše dieťa medzi ne patrí, nenúťte ho – možno ešte nie je ten správny čas.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Obliekanie dieťaťa

Podľa pediatrov rodičia často prehrievajú svoje dieťa príliš veľa vrstvami oblečenia, čo môže znížiť ich imunitu.

> čítať ďalej

Nové jedlo

Matky, ktoré svoje deti koja tak môže kľudne robiť až do šiestich mesiacov. Ak zistíte, že vaše dieťa vyžaduje niečo viac alebo niečo iné, môžete ho začať kŕmiť inou náhradou stravy. Nové chute môžete skúsiť už na konci  4. mesiaca.

> čítať ďalej

Dieťa v aute

Skutočnosť, že Vaše dieťa je ešte malé neznamená, že ho nebudete môcť voziť v aute. Všetko čo potrebujete je detská sedačka zodpovedajúca veku dieťaťa, namontovaná v aute podľa pokynov výrobcu. Nekupujte sedačky, ktoré nie sú bezpečnostne schválené.

> čítať ďalej