Sprievodca Šťastní rodičia

Koniec s používaním plienok

rady v kategórii: dieťa

Neexistuje žiadna presná odpoveď na otázku, kedy prestať s plienkami. Názory expertov sa líšia ale približne by k tomu malo dôjsť nie skôr ako v 18 mesiaci a nie neskôr ako v 2 rokoch. Je to veľmi individuálne a dĺžka sa môže u detí líšiť. Je dôležité, aby sa dieťa prirodzene rozlúčilo s plienkami.


Kedy je vhodné začať trénovať používanie nočníka?
- keď je plienka po zdriemnutí suchá
- dieťa začne dávať najavo svoje potreby - napr. ukazuje na plienku, učupí sa, je nepokojné snaží sa dať si dole plienku
- vydrží sedieť nejakú dobu na jednom mieste – vtedy je dieťa pripravené sedieť na nočníku.

Ak si všimnete niektoré zo spomínaných signálov, pomaly a opatrne začnite s privykaním dieťaťa na nočník. Pamätajte, že čím menej stresu a netrpezlivosti bude učenie na nočník sprevádzať, tým väčšiu šancu máte na úspech.

Dieťaťu môžete pomôcť nasledovne:
- ukážte mu nočník, vysvetlite mu na čo slúži, môžete na neho posladiť aj bábiku
- nedávajte najavo sklamanie keď dieťa neprejavuje záujem o nočník
- pripravte sa, že odúčanie od plienok môže byť zdĺhavý proces – nečakajte rýchly pokrok, nenúťte ho a ani pred ním neukazujte sklamanie
- ak dieťa použije nočník, odmeňte ho napr. potleskom alebo malým darčekom

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prvé topánky

Prvé topánky by ste mali kúpiť akonáhle Vaše dieťa spraví svoj prvý krôčik. Ak chcete nájsť tie správne, navštívte niekoľko obchodov a vyberte si zopár zaujímavých modelov. Potom zoberte dieťa so sebou a kúpte nejaké z vyhliadnutých. Nekupujte topánky bez skúšania.

> čítať ďalej

Bezpečnosť dieťaťa počas prvých krokov

Vaše dieťa už chodí a objavuje svet. Začína byť ťažké kontrolovať ho na každom kroku a chrániť pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.

> čítať ďalej

Tvrdohlavé dieťa

Rodičia sa často sťažujú, ako tvrdohlavé sú ich deti. Bez ohľadu na náladu prechádza každé dieťa fázou tvrdohlavosti. Môže sa to prejavovať vo väčšej alebo menšej miere.

> čítať ďalej