Sprievodca Šťastní rodičia

Keď dieťa bolí bruško

rady v kategórii: kojenec

Detská kolika, taktiež nazývaná aj  črevná kolika, sa vyskytuje u detí v prvých troch mesiacoch ich života. Zastavené vetry môžu spôsobiť bolesť v črevách bábätka. Príčin koliky môže byť veľa a len veľmi obtiažne sa hľadá tá pravá.


Kolika sa zvyčajne prestane objavovať po cca 3 mesiaci života, avšak do tej doby  môže byť veľmi nepríjemná pre novorodencov aj rodičov. Bolesti bruška spôsobujú nespavosť, úzkosť a podráždenie.


Existuje ale niekoľko spôsobov ako túto bolesť zmierniť. Môže pomôcť jemná masáž bruška, hojdanie, objímanie alebo dokonca teplý obklad na bruško.


Ďalším kľúčovým faktorom je aj matkin postoj, pretože netrpezlivosť alebo nadmerný hluk v miestnosti môže celý proces upokojenia dieťatka. Pomôcť môže aj šepkanie do uška dieťaťa alebo tiché spievanie ktoré spolu s hojdaním v náručí môže zmierniť bolesť. Môžete tiež pustiť nejakú relaxačnú hudbu, ktorá upokojí vaše dieťa aj Vás. Ak kŕmite svoje dieťa s fľašou, uistite sa, že cumlík nie je príliš veľký, inak bude dieťa prehĺtať nielen mlieko ale aj veľa vzduchu.


Aj stravovanie matky je v tomto období veľmi dôležité. Mali by ste sa vyhnúť zelenine ktorá  spôsobuje nadúvanie ako je napr. kapusta, hrášok a fazuľa. V prípade, že žiadne z týchto riešení pri liečbe koliky nepomáha, je potrebné navštíviť lekára.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Výdatný spánok

Spánok je najlepší spôsob odpočinku a regenerácie. Preto je dôležité zabezpečiť Vášmu dieťaťu nerušený a zdravý spánok.

> čítať ďalej

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat sa nedá jednoznačne objasniť príčina smrti. Tento syndróm je veľmi vzácny.

> čítať ďalej

Prvé kúpanie

Prvé kúpanie dieťa sa môže rodičom zdať veľmi obtiažne, ale mýlia sa. Väčšina novorodencov si kúpanie užíva lebo teplá voda ich uvoľňuje a upokojuje.

> čítať ďalej