Sprievodca Šťastní rodičia

Etapy vývinu dieťaťa

rady v kategórii: batoľa

Existuje 7 ontogenetických etáp vývinu dieťaťa počas prvých 12 mesiacoch života. Sú to momenty spojené s vývojom nervového systému, čiže mentálneho rozvoja a nie fyzického. Vývoj mozgu a nervového systému znamená, že deti sú vystavené silnejšími vnemovými stimulmi, takže môže u nich dochádzať k stresu, poruchám spánku alebo nechutenstvu.

Ako spoznať ontogenetický vývin?
Je Vaše dieťa náhle podráždené, budí sa uprostred noci a vyžaduje si Vašu neustálu pozornosť? Je to pravdepodobne jedna zo siedmych etáp vývinu dieťaťa! Tento stav bude trvať približne týždeň a potom ... Vaše dieťa sa naučí novým zručnostiam takmer cez noc. Dieťa sa vyvíja počas tohto obdobia veľmi rýchlo. Vývoj mozgu a nervového systému vedie k inému vnímaniu reality. Zmysly sú maximálne citlivé a dieťa nie je vždy schopné sa s tým vyrovnať. V dôsledku toho sa jeho správanie zhorší, často plače, má strach, budí sa uprostred noci, pociťuje odpor voči jedlu atď. Môže sa Vám zdať, že dieťa zrazu zabudne všetky svoje nadobudnuté zručnosti – no a potom príde náhly okamih nadobudnutia nových.

Nie každý ontogenetický vývin je sprevádzaný podráždenosťou, poruchami spánku a potrebou väčšej pozornosti. Niekedy počas tohto obdobia sa môže zdať, že sa rozvoj dieťaťa zastaví. Takáto kríza je veľmi stresujúca ako aj pre rodičov, tak aj pre dieťa. Dieťa má strach z meniaceho sa sveta. Matky sú  frustrované, pretože dieťa plače a nechápe čo sa deje. Avšak bezprostredne po rastovom vývine sa dieťa naučí veľa nových zručností doslova cez noc.

Spočiatku sú tieto obdobia krátke a trvajú len niekoľko dní. Čím je dieťa staršie, tým dlhšie tieto obdobia trvajú. Mali by ste tiež vedieť, že deti narodené neskôr po stanovenom termíne začínajú s vývinom skôr. Napr. dieťa narodené o 2 týždne neskôr po dátume pôrodu začína s vývinom o 2 týždne skôr. U predčasne narodených detí dochádza k vývinu neskôr. Súvisí s tým aj vývoj mozgu.

Etapy ontogenetického vývinu sú nasledovné.

5 týždeň (skúsenosti): Dieťa sa stáva viac opatrnejšie a  oveľa živšie. Od tejto chvíle môžete dieťa počuť, vidieť, cítiť a rozoznávať chuť úplne inak ako predtým. Žiaľ, jediný spôsob ako dať najavo túto novinku je plačom a krikom.

Prvá etapa vývinu môže nastať už po piatom týždni. Zmysli dieťaťa sú oveľa citlivejšie. Dieťa môže počuť, vidieť a cítiť viac intenzívnejšie ako pred vývinom. Táto zmena spôsobuje, že dieťa je nepokojné alebo dokonca môže mať aj strach. Nové chute, zvuky a farby môžu byť desivé, takže dieťa môže potrebovať svojich rodičov častejšie a intenzívnejšie. Dieťa sa bude viac smiať alebo plakať so skutočnými slzami. Isto si všimnete, že bude počúvať a sledovať ešte pozornejšie.

7-9 týždeň: dieťa začína rozlišovať zvuky, vône a chute. Zisťuje, že ruky sú jeho súčasťou a začína získavať kontrolu na svojimi pohybmi aj keď sú ešte stále nekoordinované. O približne tri týždne neskôr, okolo ôsmeho týždňa, si dieťa začína byť viac vedomé svojho tela. Uvedomuje si, že s rukami sa dá robiť veľa rôznych vecí, tak ich pozoruje, drží ich nad hlavou a všetko v jeho dosahu chytá. Okrem toho začína zdvíhať aj hlavu, otáčať ňou a kopať jednou nohou. Okrem sledovania ľudí sa dieťa zaujíma aj o ich výrazy tváre. Jednou z noviniek je aj vydávanie zvukov a užívanie si svojho vlastného hlasu. Všeobecne platí, že dieťa začína ovládať svoje vlastné telo.

11 - 12 týždeň: dieťa sa učí rozoznávať malé rozdiely v tóne hlasu a všíma si meniace sa svetlo v miestnosti a vonku. Pohyby dieťa sú už hladšie keď sa naťahuje za niečím alebo obracia hlavičku. Okolo 12. týždňa si dieťa začne uvedomovať, že svet je pestrý. Počúvaním maminho hlasu už vie rozlíšiť či je nahnevaná alebo pokojná. Dokáže zaznamenať, že sa slnko schovalo za oblak alebo že sa stmieva. Začína hýbať rukami, hlavou a sledovať veci viac koordinovanejšie. Už si nedáva do pusy všetko čo nájde a začína robiť bubliny zo slín. Môže byť často podráždené vecami, ktoré ho doteraz netrápili.

14 - 19 týždeň (udalosti): Obdobie kedy je dieťa podráždené môže trvať až 6 týždňov. Dieťa začína chápať udalosti v krátkych sekvenciách. Vie sa naučiť napríklad načiahnuť sa za hračkou, chytiť ju, zatriasť ňou a vložiť si ju do úst. Dieťa kombinuje zvuky v dlhších sekvenciách napr. mamama, bababa.

Ďalší rastový vývin môžete spozorovať okolo 15 až 19 týždňa. Vaše dieťa začína chápať udalosti v systéme krátkych sekvencií - napríklad chytí hračku jednou rukou a dá si ju do druhej, pridržiava sa rukami a snaží sa zdvihnúť, do úst si vkladá rôzne veci a žuje ich, prevracia sa z bruška na chrbát, začína úmyselne hádzať veci na zem, kombinuje slová mamama, bababa, začína reagovať na svoje meno a rozumie slovám, začína si všímať seba samého v zrkadle (každé dieťa reaguje inak - môže byť šťastné alebo vystrašené), načahuje sa za Vami keď chce aby ste ho zdvihli na ruky, opakuje rovnaké správanie ak vidí reakciu, cmúľa si peru ak je hladné atď.

22 až 26 týždeň (vzťahy - separačná úzkosť): Zvyčajne v tomto období dieťa začne byť plaché voči cudzím ľuďom, nemá chuť do jedla, nechce si dať vymeniť plienku alebo oblečenie. Začína vidieť a chápať vzťahy. Všíme si  vzdialenosť medzi predmetmi a ľuďmi, napr. medzi ním a jeho rodičmi. Dieťa začína chápať ako môže ovplyvňovať udalosti – čo urobiť preto, aby sa niečo stalo. Výborným príkladom je spínač svetiel. Okrem toho už vie pochopiť keď je niečo zlé, napr. keď ľudia vrazia do seba – môže to byť zábavné ale aj bolestivé. Viac únavnejšie, ale za to viac fascinujúcejšie dní v živote dieťaťa a jeho príbuzných prídu po 26. týždni. Toto obdobie môže trvať až po dobu 4 týždňov a je ťažké, pretože dieťa nemôže dobre spať, nechce si dať vymeniť svoje oblečenie alebo plienku a nemá chuť k jedlu.

Predovšetkým, dieťa začne reagovať negatívne keď sú rodičia preč. Začína si uvedomovať odlúčenie a začne mať strach. Dieťa sa stále lepšie pohybuje – plazí sa a zlepšuje si motorickú koordináciu: už je schopné posadiť sa alebo stáť, uchopiť malé predmety, vyzuť si svoje ponožky, nakŕmiť jedlom niekoho iného, vybrať si hračky z krabice a vložiť ich späť, tancovať na hudbu, počúvať hlasy v telefóne, pochopiť jednoduché príkazy, zamávať na pozdrav alebo zatlieskať.

33 až 37 týždeň: Dieťa si všíma, že niektoré veci môžu byť podobné, napr. zvukom alebo vôňou. Dozvedá sa o okolitom svete všetkými svojimi zmyslami. Niektorí vedci sa domnievajú, že inteligencia sa začína rozvíjať už v tomto veku. Keď dieťa začne kategorizovať svet, jeho spôsob myslenia sa začína podobať dospelému človeku.

O niekoľko týždňov neskôr, medzi týždňami 33 a 37 začína ďalšia etapa vývoja. Dieťa sa stáva tak trochu vedcom a objavuje svet okolo seba pomocou zraku, sluchu a hmatu. Niektorí vedci si myslia, že teraz sa začína rozvíjať inteligencia. Dieťa začína premýšľať podobne ako dospelý, takže je pre Vás jednoduchšie mu porozumieť. To znamená, že dieťa kategorizuje svet a keď ukáže na mačku tak chápe, že všetky mačky patria do jednej kategórie - plyšové alebo živé, všetko sú to mačky.

Dieťa chápe nielen názvy objektov, ale tiež dokáže ukázať keď je niečo zábavné, vie zavolať na člena rodiny, robí grimasy v zrkadle, vie sa chovať veľmi zdvorilo ak chce ale tiež aj ukázať hnev a žiarlivosť ak rodičia napr. objímu iné dieťa. V tomto veku dieťa začína preberať iniciatívu pri hraní sa.

41 až 46 týždeň (sekvencie): medzi 44 a 48 týždňom si dieťa začína hľadať a vytvárať sekvencie s použitím zmyslov. V predchádzajúcom rastovom vývine dieťa často rozoberalo predmety a potom ich skúmalo, no teraz predmety skladá. Napr. postaví si vežičku z kociek namiesto toho aby ju zničilo. Vaše dieťa si začína spájať rôzne udalosti – napr. zozbiera svoje veci a poukladá ich do koša na hračky alebo na poličku. Chápe, že niektoré udalosti zvyčajne nasledujú po sebe.

Keď držíte dieťa na rukách, začína ukazovať smer kam chce ísť. Posledný kritický rastový vývin začína okolo 46 týždňa a  môže trvať až päť týždňov. V predchádzajúcej etape dieťa radšej hračku rozobralo a bolo zvedavé ako vyzerá vo vnútri, zatiaľ čo v tejto etape chce radšej hračky dávať dohromady. Vaše dieťa si začína aj uvedomovať sled udalostí, napr. po hraní patria hračky do krabice.

Všimnete si, že Vaše dieťa neustále používa slovo „nie“. Rado sa hráva s hračkami, ktoré môže skladať, zvládne už aj jednoduché puzzle, kreslí a skúša sa rozprávať cez telefón. Je to tiež nebezpečné obdobie lebo začína po všetkom loziť a všade sa načahovať, vie si odtlačiť stoličku, vie zliezť zo sedačky, plazí sa dole po schodoch, napodobňuje rodičov, skúša sa vyzliecť alebo obliecť atď.

Uvedomte si, že nie všetky schopnosti prídu naraz lebo každé dieťa sa vyvíja inak. Aj keď je to veľmi ťažké, neporovnávajte Vaše dieťa s ostatnými. Určite budete žiarliť keď synček Vašej priateľky začne sám sedieť o mesiac skôr. Nenúťte Vaše dieťa robiť veci na ktoré ešte nie je pripravené. Všetko má svoj čas! Keďže je každé dieťa individuálne a rastie iným tempom, možno vyššie uvedené vývojové etapy sa budú prejavovať o niečo skôr alebo neskôr. Je úžasné ako rôzne môžu byť deti, dokonca aj deti tých istých rodičov vychovávaných v rovnakom prostredí. Jedna vec je istá: prvých 12 mesiacov života dieťaťa je najdynamickejších z celého vývojového obdobia.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Cestovanie lietadlom

Ak plánujete cestovať s dieťaťom lietadlom, dobre sa pripravte aby to nebolo vyčerpávajúce ani pre jedného z vás.

> čítať ďalej

Dieťa objavuje svet

Dieťa objavuje svet ochutnávaním, vôňou a dotykom. Takto vie, kedy ho niekto cudzí vezme do náručia.

> čítať ďalej

Komfort počas spánku

Tak ako väčšina matiek, pravdepodobne aj vy budete rada spať s dieťaťom. Viete že sa cíti v bezpečí a aspoň ho máte na dosah ruky.

> čítať ďalej