Sprievodca Šťastní rodičia

Dojčenie

rady v kategórii: kojenec

Dojčenie novorodenca je rovnako ľahké ako aj ťažké. Počas prvých 6 mesiacov života vášho dieťaťa je mlieko jedinou nutnou výživou na uspokojenie hladu. Vytvoriť si rutinu v kŕmení je veľmi dôležité. Ak si ju vytvoríte, bude si vy a vaše dieťatko tieto okamihy užívať. Tu je niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať pred a počas dojčenia:

1. Zaistiť pekné a pokojné prostredie pre vás a vaše dieťa - vyhnite sa nadmerne rušivému prostrediu, pomôže to dieťaťu zamerať sa lepšie na jedenie.

2. Výmena plienky – v čistej plienke sa bude cítiť pohodlne.

3. Hygiena - skôr než začnete s kŕmením, umyte si ruky. Môžete použiť ruku aby ste mohli dať prsník k pusinke dieťaťa.

4. Zaujmite pohodlnú pozíciu – môžete si ľahnúť alebo sadnúť, ale uistite sa, že vy a vaše dieťa ste v pohodlí.

5. Rozbaľte si dieťa z prikrývky - ak je pevne zavinuté, bude sa pri jedle cítiť obmedzene. Je lepšie držať vaše dieťa bližšie k telu.

6. Upokojte dieťa ak plače - nebudete môcť nakŕmiť dieťa ak je podráždené a uplakané. Začnite s hojdaním v náručí, zaspievajte uspávanku, alebo niečo iné čo obvykle zaberá. Až keď sa upokojí môžete začať dojčiť.

7. Zobudenie - nekŕmte svoje dieťa pokiaľ spí. Snažte sa o vzájomný kontakt pri dojčení.

8. Starostlivosť - Vaše dieťa vníma dojčenie ako príjemnú činnosť kedy je blízko pri Vás. Objímte svoje dieťa a maznajte ho očami, rukami a hlasom.

9. Prestávka na odgrgnutie – pozorne sledujte dieťatko pri výmene prsníkov a urobte pauzu aby si mohlo odgrgnúť. Ak dieťa prestane sať príliš skoro, môže to byť preto, že má príliš veľa plynov v žalúdku. Odgrgnutie mu dovolí jesť ďalej.

Ako dlho by malo trvať dojčenie?
Dojčenie by nemalo byť kratšie ako 10 minút ale ani dlhšie ako 20 minút. Počas prvých 5 minút, zdravé a silné dieťa skonzumuje približne polovicu až 3/4 obsahu mlieka v prsníku. Po ďalších 5 minútach je to už iba malé množstvo mlieka. Niekedy je vaše bábätko lenivejšie, saje pomaly a ľahko pri to zaspí. Ak vaše dieťa zaspí pri dojčení, jemne je pohlaďte na nošteku alebo tváričke. Dojčenie, ktoré trvá 25-30 minút je normálne len u novorodencov, ktorí nevedia ako sať alebo sajú slabo. Je to tiež normálne u matiek, ktoré nemajú dostatok mlieka a musia si počas dojčenia stimulovať mliečne žľazy aby zvýšili produkciu mlieka. Zdravé a dobre živené dieťa je živé, aktívne, dobre spí, je veselé, má ružové a pevné telíčko.

Poznámka: dieťa, ktoré nemá dostatočný prísun mlieka nebude priberať na váhe dostatočne rýchlo a bude kričať medzi jedlami, bude nepokojné, cmúľať si svoje ruky a hľadať prsník. Ak sa Vaše dieťa nedostatočne nenaje, nebude dobre spať, často sa prebudí s plačom, trpí zápchou alebo naopak - stolica bude riedka a tmavá. Nedopustite aby sa to stalo. Zanalyzujte si rutinu kŕmenia a pokúste sa nájsť najlepšie riešenie. Mali by ste sa tiež starať o Vaše prsia aby bolo dojčenie bezproblémové. Vyvarujte sa tvrdnutím pokožky na bradavkách (jemné trenie alebo kefovanie by mohlo pomôcť). Tvrdá a hrubá pokožka ľahko praská, zatiaľ čo bradavky by mali byť mäkké a pružné. Nepoužívajte na bradavky mastné krémy. Najlepšie je umyť si prsia bez použitia mydla (nie nevyhnutne pred každým kŕmením, raz alebo dvakrát denne je dostačujúce). Neutierajte si po kojení mlieko z prsníkov, vytvára vynikajúcu ochrannú vrstvu.

Nie je nič krajšie než šťastné, napapané a spokojné dieťa, ktoré sa po kŕmení na Vás veselo usmieva. Takéto bábätko ľahko zaspinká a vy môžete mať na chvíľu čas pre seba.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Čo je reflux?

Pre bábätká je normálne , aby sa im mlieko po kŕmení vracalo naspäť do pusinky. Môže to spôsobiť aj malé nepríjemnosti takže je na Vás, aby ste dopomohli k zníženiu frekvencií a objemu nestráveného mlieka.

> čítať ďalej

Ako obliecť novorodenca?

Na začiatku môžete cítiť trošku nervozity, ale po čase to bude oveľa jednoduchšie a obliekanie bude pre Vás zábava.

> čítať ďalej

Ako držať novorodenca?

Držať svoje dieťa po prvýkrát môže byť veľmi emocionálne, alebo dokonca pre niektorých rodičov aj stresujúce. Držanie dieťa je pomerne jednoduché a mali by ste veriť svojim inštinktom a potláčať emócie.

> čítať ďalej