Sprievodca Šťastní rodičia

Detská nádcha

rady v kategórii: batoľa

Nikomu z nás nie je príjemná bolesť v krku alebo nádcha. U detí je to horšie, pretože nevedia prečo sa cítia zle a nemôžu s tým nič urobiť. Pamätajte si, že väčšina infekcií u detí sú vírusové a môžu byť rýchlo vyliečené ak budete včas reagovať.

Po prvé, reakcia dieťa na chlad v prvých dňoch po narodení môže byť veľmi intenzívna. Teplota 40 stupňov Celzia nie je neobvyklá - deti zvyčajne reagujú takto vysokou horúčkou. Je to znamenie, že ich imunitný systém bojuje proti chorobe.

Ak nie sú zjavné žiadne ďalšie symptómy (napr. hnačka, zvracanie), vaše dieťa má pravdepodobne nádchu. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako zmerať teplotu je v konečníku. Ak tak chcete urobiť, položte dieťa na jednu stranu, alebo chrbát, zdvihnite mu nohy a jemne zasuňte teplomer približne 1-2 cm. Elektronické teplomery zmerajú teplotu za menej ako minútu (odpočítať dve desatiny od nameranej hodnoty, napr. ak teplomer zobrazuje 38,5 ° C, skutočná teplota je 38,3 ° C).

Potom treba podať dieťaťu spravovať dávku (v závislosti od hmotnosti dieťaťa) lieku. Najlepšie je dať čípok lebo sa vstrebáva najrýchlejšie. Dieťaťu dajte aj veľa piť, najlepšie vlažnú vodou s vitamínom C alebo čaj. Na rozdiel od teórie našich babičiek, nenaobliekajte dieťa do niekoľkých vrstiev oblečenia a nezakryte ho ešte aj perinou aby sa poriadne vypotilo. Dieťa sa bude aj tak potiť ale nesmie sa prehrievať!

Podľa potreby ho prikryte dekou alebo tenkou prikrývkou. Často vetrajte miestnosť a vymieňajte posteľnú bielizeň a detské oblečenie každých pár hodín. Teplotu kontrolujte každé 3-4 hodiny. Teplota po podaní lieku často klesá a po niekoľkých hodinách sa opäť zvýši. Môže to trvať aj dva dni.

Ak vaše dieťa soplí, často mu utierajte nos. Je jasné že sa ešte nevie vysmrkať samé, preto  je nutné použiť špeciálnu odsávačku, ktorá umožní dôkladné vyčistenie nosa. Je dobré používať zvlhčovač vzduchu v miestnosti kde dieťa spí. Nezabudnite často čistiť nos, inak dieťa môže dostať zápal stredného ucha.

Všetky vyššie uvedené príznaky sú väčšinou neškodné a ak zachováte pokoj, dieťa môže byť po 3-4 dňoch opäť zdravé ako ryba. Vaše dieťa poznáte najlepšie, takže ak máte obavy o jeho zdravie, choďte k lekárovi.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Separačná úzkosť

V 7. až 8. mesiaci sa naviazanosť dieťaťa k matke stáva veľmi zrejmá a jasná. V tejto dobe môže dieťa zažívať úzkosť z odlúčenia. Nedovolí matke vzdialiť sa a má strach z cudzích ľudí.

> čítať ďalej

Prvý výlet autom

Prvý výlet autom je veľká udalosť nielen pre dieťa ale aj pre rodičov. Vzhľadom k vývoju lebky a nervového systému by ste sa mali vydať na prvú dlhú cestu až po prvých troch mesiacoch.

> čítať ďalej

Zdravie dieťaťa - infekcie nie sú až tak zlé

Vaše dieťa má nádchu alebo horúčku. Nepodliehajte panike! Nemusí to byť ešte také zlé.

> čítať ďalej