Sprievodca Šťastní rodičia

Cumlík: áno alebo nie? - to je otázka

rady v kategórii: kojenec

Mali by ste dať cumlík Vášmu bábätku alebo nie? Táto otázka trápi veľa mladých rodičov. Je všeobecne známe, že cumlík je pre dieťa najlepší priateľ a upokojiteľ. Dieťa sa rodí s potrebou sať a dojčenie dobre uspokojuje túto potrebu. Preto ak dojčíte svoje dieťa, bude pravdepodobne odmietať cumlík, a je to tak aj správne. Dať cumlík dojčenému dieťaťu môže narušiť sací proces a viesť k narušeniu dojčenia. V prípade kŕmenia z fľašky je tomu inak. Takto kŕmené deti majú silnú potrebu sať (pretože kŕmenie z dojčenskej fľaše trvá kratšie než dojčenie) a budú požadovať cumlík.


MÝTUS
Riziká spojené s cumlík sú nasledujúce: infekcie, deformácie zúbkov, poruchy reči a negatívny vplyv na rozvoj citového puta medzi matkou a dieťaťom. Treba povedať, že cumlík by nemal byť prezentovaný ako sídlo baktérií. K tvrdeniu, že cumlík je malá biologická bomba došlo v polovici minulého storočia, kedy úroveň hygieny nebola tak vysoká ako dnes. Ak meníte cumlík aspoň raz za mesiac a vyvárate ho pred každým použitím, nemáte žiadny dôvod k obavám. Nelížte cumlík! Nie je pravda, že ho takto dezinfikuje. Naopak, môžete previesť mnoho baktérií z vašich úst rovno k dieťaťu, čo môže mať za následok zubný kaz. Nikdy nedávajte med, džús alebo sladký čaj na cumlík. Cukor je ideálny pre šírenie baktérií. Je pravda, že ak sa cumlík používa príliš dlho alebo príliš často, môže to prispieť k deformácii zúbkov. Ak má Vaše dieťa silnú saciu potrebu a nemá cumlík, bude si hľadať náhradu, napr. palec alebo pästičku. Dôsledky cmúľania prstov sú oveľa nebezpečnejšie (degenerácia čeľuste a podnebia), ale taktiež sa od tohto zlozvyku ťažšie odúča. Často si dieťa saje prst ešte v školskom veku alebo aj dlhšie, čo môže nepriaznivo ovplyvniť rast trvácnych zubov. Sanie umožňuje dieťaťu uspokojiť základné fyziologické potreby hladu a byť v blízkosti matky. Dojčené dieťa môže cítiť jej teplo a cíti sa v bezpečí v jej náručí. Aby nedošlo k pretrhnutiu tohto citového puta, mali by ste používať  cumlík len ako poslednú možnosť. Po prvé, pokúste sa upútať pozornosť Vášho dieťaťa na niečo iné: listujte si spolu knihu, choďte sa prejsť, hrajte sa spolu alebo sa maznajte, a ak všetky tieto metódy zlyhajú, použite cumlík.

 

5 ZLATÝCH PRAVIDIEL
1. Stimulujte Vaše dieťa, poskytnite mu nové podnety. Čím zaujímavejšie je okolie, tým menej dieťa potrebuje sať. 2. Nikdy nedávajte cumlík pokiaľ ho Vaše dieťa nevyžaduje. 3. Odstavenie dieťaťa od cumlíka by malo byť postupné a jemné. Účinky náhleho odstavenia by mohli byť oveľa horšie než účinky jeho použitia. 4. Cumlík sa musí dokonale zmestiť do úst dieťaťa. Preto je najlepšie kúpiť anatomický cumlík, ktorý sa podobá bradavke matky. Pamätajte si, že by nemal byť príliš veľký aby mohlo dieťa voľne dýchať. 5. Nikdy nevešajte cumlík dieťaťu na krk - môže sa udusiť!

 

PRAVIDLO ZLATEJ STREDNEJ CESTY
Ak cumlík používate príležitostne približne do jedného roka veku, nespôsobí žiadnu škodu.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Afty

Afty sú malé biele škvrny v ústach dieťaťa. Môžu sa objaviť ešte v prvom týždni po pôrode.

> čítať ďalej

Keď dieťa bolí bruško

Kolika je u detí pomerne častá. Začína v prvých týždňoch života dieťaťa a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

> čítať ďalej

Výdatný spánok

Spánok je najlepší spôsob odpočinku a regenerácie. Preto je dôležité zabezpečiť Vášmu dieťaťu nerušený a zdravý spánok.

> čítať ďalej