Sprievodca Šťastní rodičia

Čo môže novorodenec vidieť

rady v kategórii: kojenec

Práve ste porodila dieťa, ktoré ste 9 mesiacov nosila pod srdcom. Konečne sa môžete na neho pozrieť a objať ho. Môžete ho pozorne sledovať a porovnávať svoje očakávania s realitou. Zaujíma vás, na koho sa podobá. Pozeráte sa na dieťa a zaujíma vás, či Vás môže vidieť. Páči sa mu mimo bruška? Alebo Vám snáď niekto povedal, že dieťa bude vidieť až po určitej dobe?


Po prvé, vysvetlíme kľúčovú otázku - novorodenec sa nerodí slepý. To čo vidí je ďaleko od toho, čo vidia dospelí, ale vaše dieťa môže vidieť už od okamihu narodenia. Nezabudnite, že schopnosť vidieť je len začiatok - mozog sa musí naučiť, ako interpretovať obrazy, a to bude nejaký čas trvať.


Od narodenia má dieťa prirodzený reflex zužovania a rozširovanie zreničiek, takže oči môžu reagovať na svetlo a tmu. V prvom mesiaci dieťa vidí lepšie veci na okrajoch jeho zorného poľa (periférne videnie), než čo je v strede. To je pravý opak toho, ako vidia dospelí. To sa avšak zmení v priebehu niekoľkých týždňov. Dieťa vidí najlepšie do vzdialenosti 18 - 30 centimetrov, môžete to pozorovať keď sa ohýnate nad postieľku. Medzi najzaujímavejšie objekty pre dieťa sú ľudské tváre. Môžete zavesiť veľké obrazy členov rodiny alebo smajlíkov na stenu na úrovni detského zraku. A čo je najdôležitejšie, nakláňajte sa nad svoje dieťa tak často, ako je to možné.


Vaše dieťa môžete vidieť rôzne farby skôr než by ste si mysleli: v prvom mesiaci môže vidieť žltú, oranžovú, červenú, zelenú, tyrkysovú, modrú, zelenomodrú a tmavočervenú. V druhom mesiaci dieťa rozlišuje medzi žltou a zelenou a žltou a červenou. Medzi tretím a štvrtým mesiacom dieťa začne vidieť farby už ako dospelý.


Vo veku 3 mesiacov začne vaše dieťa vidieť objekty s väčšou nadväznosťou – stanú sa jednotnými celkami skôr a nie len zhlukmi detailov. Vaše dieťa môže tiež ľahšie sledovať pohybujúce sa objekty.

Vývoj zraku je výrazne ovplyvnený vývojom motorických schopností - dieťa, ktoré dokáže zdvihnúť hlavu alebo  podoprieť trup rukami, prirodzene si takto rozširuje svoje zorné pole a zlepšuje tak zrak. Medzi tretím a šiestym mesiacom sa dieťa naučí predvídať, kde bude za chvíľu pohybujúci sa objekt. S radosťou hádže hračky a sleduje ich padať.

V druhej polovici prvého roka vidí dieťa svet lepšie a ostrejšie. Jeho zorné pole sa rozširuje a svet sa stáva pestrejším - objekty majú nielen tvary a farby, ale aj textúry, ktoré boli predtým pre dieťa neviditeľné. Ak sa budete pozerať na vaše dieťa pozorne, zistíte lepšiu koordináciu očí a rúk - dieťa je schopné načiahnuť sa za hračkou a chytiť ju. V tejto dobe je dobré, aby sa vaše dieťa hralo s hračkami na rozvoj jemnej motoriky.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Seboroická dermatitída

Ak si všimnete žlté alebo biele šupinky a hlavičke dieťa, pravdepodobne má seboreu.

> čítať ďalej

Časový harmonogram - denný plán a Vaše spoločné chvíle

Bez ohľadu na to, či zvládate organizovať alebo nie, dieťa môže zmeniť všetko hore nohami. Takže je dobré mať plán.

> čítať ďalej

Očkovanie

Nepodliehajte panike! Nie je potrebné očkovať dieťa pred všetkými možnými chorobami, ale nepodceňujte povinný vakcinačný program. Pri odchode z nemocnice s novorodencom dostanú rodičia očkovací preukaz dieťaťa so všetkými potrebnými informáciami o rôznych typoch a termínoch povinných očkovaní.

> čítať ďalej