Sprievodca Šťastní rodičia

Čo je reflux?

rady v kategórii: kojenec

Reflux je u detí veľmi bežným javom. Dochádza k nemu keď sa po kŕmení dostane mlieko naspäť do úst dieťaťa. Nie je to bolestivé, ale môže to spôsobovať určité nepohodlie.

PRÍČINY
Existuje mnoho príčin refluxu. Najbežnejšie sú:
- oslabenie dolného pažerákového zvierača, ktoré sa vyskytuje u väčšiny novorodencov a zmizne po cca. 3 až 4 mesiace po pôrode,
- prejedanie - niekedy má dieťa tak veľkú chuť do jedla, že jeho malý žalúdok jednoducho nemôže zvládnuť také množstvo jedla a odmieta ho,
- prebytok mlieka - dieťa s malou sacou skúsenosťou nemusí byť schopné poradiť si s obrovským množstvom mlieka, ktoré prúdi príliš rýchlo,
- príliš krátke prestávky medzi kŕmením - dieťa ešte nemá hlad, ale už dostáva ďalšie mlieko,
- zlá dojčiaca poloha.

PAPÁ VAŠE DIEŤA DOSTATOČNE?
Matky sa často obávajú, či ich deti dostatočne jedia. Obvykle nie je dôvod na obavy pretože dieťa zvyčajne vypľuje nie viac ako 1-2 lyžičky mlieka, takže to nijako neovplyvňuje sýtosť. Ak vaše dieťa rastie a naberá dostatočne na váhe v závislosti od jeho veku, nie je sa čoho obávať.

KEDY SA REFLUX STANE PROBLÉMOM?
Reflux  je zvyčajne úplne normálny a nemá žiadny vplyv na rast dieťaťa. Pominie skôr než si začnete robiť starosti.  Ale existuje niekoľko príznakov, ktorým by ste mali venovať náležitú pozornosť. Poraďte sa s lekárom ak na Vašom dieťati spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov: dieťa nepriberá – reflux je nepríjemný a dieťa je z toho nepokojné, plače alebo má iné príznaky naznačujúce bolesť a nepohodlie, dusenie pri jedle, záchvaty kašľu, častú hnačku alebo zápchu, alergiu na mlieko - v prípade detí s alergiou dochádza k refluxu po každom jedle čo ovplyvňuje rast, niektorým deťom sa objavia. Lekára by ste mali vyhľadať aj v prípade, že dieťa trpí refluxom aj po 1 roku.

AKO MôŽEM DIEŤAŤU POMôCŤ?
Uistite sa, že Vaše dieťa je pri dojčení v správnej polohe – malo by to byť viac vertikálne než horizontálne. Uistite sa, že má prsník správne v puse aby nemuselo prehĺtať vzduch. Ak kŕmite dieťa fľaškou, uistite sa že otvor nie je príliš veľký a celý cumlík je naplnený mliekom - takto nebude dieťa prehĺtať vzduch. Vyhnite sa kŕmeniu pokiaľ dieťa plače, inak môže prehltnúť viac vzduchu. Ak máte nadmernú produkciu mlieka, trošku si odstreknite aby sa dieťa nemuselo dusiť príliš veľkým množstvom. Po nakŕmení držte dieťa vo vzpriamenej polohe, ktorá mu umožní uvoľniť prehltnutý vzduch. Neukladajte dieťa po jedle na chrbát lebo sa môže udusiť nestráveným mliekom. Pred kŕmením môžete dieťa prikryť napr. bavlnenou plienkou aby sa neušpinilo. Po jedle s dieťaťom nerobte veľmi náhle pohyby napr. nemeňte mu plienku alebo oblečenie.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Ako obliecť novorodenca?

Na začiatku môžete cítiť trošku nervozity, ale po čase to bude oveľa jednoduchšie a obliekanie bude pre Vás zábava.

> čítať ďalej

Ako držať novorodenca?

Držať svoje dieťa po prvýkrát môže byť veľmi emocionálne, alebo dokonca pre niektorých rodičov aj stresujúce. Držanie dieťa je pomerne jednoduché a mali by ste veriť svojim inštinktom a potláčať emócie.

> čítať ďalej

Cumlík: áno alebo nie? - to je otázka

Mali by ste dať cumlík Vášmu bábätku alebo nie? Táto otázka trápi veľa mladých rodičov.

> čítať ďalej