Sprievodca Šťastní rodičia

Časový harmonogram - denný plán a Vaše spoločné chvíle

rady v kategórii: kojenec

Ak ste organizačný typ s denným plánom napísaným v kalendári ešte pred pôrodom, potom prvé okamihy materstva sa môžu javiť ako absolútny chaos. Svet ako ho poznáte sa otočil hore nohami a pojem „časový harmonogram“ je v tomto čase irelevantný.


Nepodliehajte panike! Namiesto toho sa snažte upraviť si svoj "plán" tak, aby ste bola pripravená na dynamické zmeny v závislosti od okolností. Už od prvého týždňa je dobré si zvyknúť na určitú každodennú rutinu. Rutina napomôže dieťaťu cítiť sa bezpečne a pre Vás bude starostlivosť o neho jednoduchšia.


Denná rutina môže byť Váš „záchranca“ a pomôže vám zhostiť sa svojej novej úlohy rodiča rýchlejšie a efektívnejšie. Ale pamätajte si, že pravidelný plán nie je nevyhnutne trvalý a nevychovávajte dieťa so stopkami v rukách! Predovšetkým by mal byť váš denný plán založený na prirodzenom dennom rytme vášho dieťaťa a jeho potrieb. Stručne povedané, deň dieťa sa skladá zo spania, jedenia a bdenia (hrania). Stačí sledovať svoje dieťa pozorne deň alebo dva (dokonca si môžete robiť poznámky) aby ste vedeli koľko potrebuje spánku a ako dlho, koľko času trvá kŕmenie a ako dlho je dieťa schopné zostať hore.


Znalosť denných činnosti je užitočné najmä pre začínajúce matky, ktoré sa potrebujú naučiť čítať detské signály (väčšinou plač). To vám pomôže odhadnúť či vaše dieťa plače kvôli hladu alebo únave. Odchýlky od pravidelného denného režimu sú normálne, takže sa nemusíte báť, že sebemenšia zmena v rozvrhu naruší rytmus dieťaťa.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Očkovanie

Nepodliehajte panike! Nie je potrebné očkovať dieťa pred všetkými možnými chorobami, ale nepodceňujte povinný vakcinačný program. Pri odchode z nemocnice s novorodencom dostanú rodičia očkovací preukaz dieťaťa so všetkými potrebnými informáciami o rôznych typoch a termínoch povinných očkovaní.

> čítať ďalej

Prebaľovanie

Prvá výmena plienky môže byť veľmi stresujúca pre neskúsených rodičov. Tu nájdete užitočné rady, ktoré Vám pri prebaľovaní môžu pomôcť a spríjemniť túto činnosť Vám i Vášmu bábätku.

> čítať ďalej