Sprievodca Šťastní rodičia

Ako rozumieť detskému plaču

rady v kategórii: kojenec

Plač môže mať rôzne príčiny, ako je hlad, únava, potreba nových zážitkov, bolesti žalúdka, nepohodlie, zima, prílišné teplo alebo potreba blízkosti. Rodičia alebo opatrovníci často nie sú schopní čítať znaky správne. Niekedy si myslia, že dieťa plače kvôli pocitom alebo úmyslom typických pre dospelých. Predpokladajú, že plač môže znamenať: som nahnevaný, smutný, alebo len chcem robiť niekomu nervy. Rodičia si myslia, že sa dieťa bojí tmy alebo je na nich nahnevané. Nesmiete ich plač brať osobne.
Musíte sa naučiť rozlišovať rôzne druhy plaču. Choďte na to pomaly a v pokoji. Predtým než zareagujete, na chvíľku sa započúvajte do plaču a pozorujte bábätko. Podľa toho, čo počujete a vidíte, analyzujte situáciu a vhodne zareagujte.

1. Ak je dieťa hladné, bude si olizovať pery, dávať jazyk do pozície ako keby chcelo sať, otvárať ústa a otáčať hlavu k hľadaniu prsníka alebo fľaše s mliekom. Obvykle si bude tiež cmúľať prsty, ale to ešte nemusí znamenať hlad. Spočiatku je plač krátky, neskôr sa predĺži.

2. Unavený novorodenec začína byť nepokojný, zívať a otáčať hlavičku. Ak dieťa držíte, bude jeho hlava klesať. Oči sčervenajú, rovnako ako aj tvár. Ak nezareagujete, plač zosilnie. Nakoniec bábätko zaspí. Plač spôsobený únavou je často zamieňaný s plačom od hladu alebo plačom z koliky. Ale ak zistíte čo predchádzalo plaču (hranie, bľabotanie, namáhavá činnosť), môžete ho ľahko identifikovať.

3. Príliš veľa podnetov môže mať za následok plač podobný ako keď je dieťa unavené. Bude otáčať hlavičku preč od ľudí, ktorí sa s ním snažia hrať alebo upokojiť ho. Oči dieťaťa spočívajú na jednom mieste a jeho ruky a nohy sa pohybujú chaoticky.

4. Dieťa môže časom potrebovať nové skúsenosti a objavovať nové veci, ak sa rozčuľuje a fňuká, alebo dokonca obracia svoje oči od vecí, ktoré sú v jeho vizuálnom dosahu. Jeho hlava sa otáča za hľadaním viac atraktívnych stimulov a pohráva sa s rukami a nohami. V tomto prípade je najlepšie zmeniť okolie dieťaťa, ísť na prechádzku, alebo čítať rozprávku.

5. Plač spôsobený kolikou, bolesťami žalúdka alebo plynatosťou je silný a prenikavý. Po nejakej dobe môže dieťa dokonca držať dych. Je zrejmé, že trpí bolesťami. Jeho jazyk je stočený, ale bez sacieho reflexu, ruky a nohy sa pohybujú chaoticky. V takomto prípade je najlepšie zdvihnúť dieťatku stehná a jeme ich tlačiť smerom k brušku. Malo by to pomôcť uvoľniť brušné svaly a upokojiť bolesť.

6. Dieťaťu môže byť zima ak počujete hlasný plač a jeho spodná pera sa trasie. Ďalšími príznakmi, ktoré potvrdzujú tento druh plaču sú: husia koža, studené nohy a ruky, čkanie a bledá pokožka, ktorá môže dokonca aj zmodrať. To znamená, že dieťa ihneď potrebuje zohriať, takže použite deku a zvýšte teplotu v miestnosti. 7. Mokrá plienka môže byť tiež dôvodom pre plač podobný plaču zo zimy. Dieťa sa zvíja a dvíha zadoček. Je to spôsobené pocitom chladu a nepohodlia z mokrej plienky.

8. Ak je dieťa príliš teplo, bude sa rozčuľovať a ťažko dýchať. Ak nezareagujete, môže začať plakať. Pokožka začína byť vlhká, najmä na šiji a tvárička očervenie.

9. Dieťa môže plakať aj kvôli prejedeniu sa. Plač nie je hlučný ale mali by ste vedieť kedy ukončiť kŕmenie.

10. Vaše dieťa jednoducho musí byť blízko vás. Najskôr budete počuť jemné mrnčanie, ktoré sa časom zintenzívni. Dieťa bude otáčať hlavičku a hľadať Vás. Keď Vás nájde, bude Vás všade sledovať očkami. Ak plač prestane akonáhle zdvihnete dieťa do náručia a objímete ho, budete vedieť, že to bol dôvod plaču. Nezabudnite však, že každé dieťa je iné a môže signalizovať svoje potreby rôznymi spôsobmi. Rozumieť reči dieťaťa nie je nemožné. Ak máte nejaké vedomosti a prax, čoskoro budete vedieť, ako na to reagovať bez paniky, kedykoľvek sa bude dieťa cítiť nepohodlne a z akéhokoľvek dôvodu.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Dojčenie

Dojčenie novorodenca je rovnako ľahké ako aj ťažké. Ale ak si zvyknete na určitú rutinu, budete si tento okamih obaja užívať.

> čítať ďalej

Čo je reflux?

Pre bábätká je normálne , aby sa im mlieko po kŕmení vracalo naspäť do pusinky. Môže to spôsobiť aj malé nepríjemnosti takže je na Vás, aby ste dopomohli k zníženiu frekvencií a objemu nestráveného mlieka.

> čítať ďalej

Ako obliecť novorodenca?

Na začiatku môžete cítiť trošku nervozity, ale po čase to bude oveľa jednoduchšie a obliekanie bude pre Vás zábava.

> čítať ďalej