Sprievodca Šťastní rodičia

Ako obliecť novorodenca?

rady v kategórii: kojenec

Každé dieťa je iné a aj vnímanie tepla a studena závisí nielen od jednotlivých faktorov, ale aj od telesnej hmotnosti a stavby telíčka. Zdravé dieťa, ktoré sa narodilo načas má funkčný termoregulačný systém so stabilnou teplotou, takže mu nehrozí žiadne nebezpečenstvo po opustení maternice. V prvom mesiaci sa termoregulačné centrum v mozgu dieťaťa stále vyvíja a už v druhom mesiaci nie sú malé zmeny okolitej teploty už viac problémom. Ako by ste mali obliekať svoje dieťa aby sa cítilo pohodlne? Po prvé, vyberte miesto, kde budete vždy svojho dieťaťa prebaľovať a obliekať. Mohol by to byť prebaľovací pult alebo komoda. Je dobré mať všetko potrebné oblečenie v blízkosti. V prvých týždňoch života vášho dieťaťa by ste sa mali riadiť pravidlom, že Vaše dieťa by malo mať o jednu vrstvu oblečenia viac ako vy.

Obliekanie novorodenca krok za krokom:
1. Podložte pod dieťa bavlnenú plienku, deku alebo špeciálnu podložku na prebaľovanie, takže nemusíte položiť dieťa pri vyzliekaní na chladný povrch. 2. Začnite nasadením novej plienky. Podložte jednu ruku pod zadoček a nadvihnite. 3. Ďalším krokom je obliekanie. Bábätká nemajú radi oblečenie ktoré sa oblieka cez hlavu. Skúste to urobiť rýchlo a sebaisto. Zrolujte oblečenie v rukách a pretiahnite ho cez hlavičku. Potom zrolujte rukávy a prestrčte do nich ruky. Ak chcete aby sa ručička na chvíľku vyrovnala aby mohla vkĺznuť do rukáva, jemne poklepte lakeť vášho dieťaťa ukazovákom. 4. Teraz nasleduje vestička alebo bundička a dupačky. Začnite s nohami. Ak chcete, aby bábätko narovnalo nožičku, jemne poklepte ukazovákom na kolienko. 5. Potom prídu na rad ponožky. Malo by to byť pomerne jednoduché za predpokladu, že máte správnu veľkosť. 6. Posledná vec je čapička. Nie je nutné mať ju na hlavičke keď ste doma, ale mali by ste ju použiť keď idete von na prechádzku.

Teraz máte čas na odpočinok. Posaďte sa a položte si dieťa na kolená, objímte ho, hojdajte ho a porozprávajte sa s ním. To je veľmi uvoľňujúce. Obliekanie vášho dieťaťa nemusí byť vôbec ťažké alebo stresujúce, práve naopak. Môže to byť zábava ak sa to naučíte robiť rýchlo a sebaisto. Spočiatku budete premýšľať o ďalších krokoch a budete trošku nervózna, ale postupom času to bude pre Vás jednoduché.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Ako držať novorodenca?

Držať svoje dieťa po prvýkrát môže byť veľmi emocionálne, alebo dokonca pre niektorých rodičov aj stresujúce. Držanie dieťa je pomerne jednoduché a mali by ste veriť svojim inštinktom a potláčať emócie.

> čítať ďalej

Cumlík: áno alebo nie? - to je otázka

Mali by ste dať cumlík Vášmu bábätku alebo nie? Táto otázka trápi veľa mladých rodičov.

> čítať ďalej

Afty

Afty sú malé biele škvrny v ústach dieťaťa. Môžu sa objaviť ešte v prvom týždni po pôrode.

> čítať ďalej