Sprievodca Šťastní rodičia

Ako držať novorodenca?

rady v kategórii: kojenec

Držať svoje dieťa po prvýkrát môže byť veľmi emocionálne, alebo dokonca pre niektorých rodičov aj stresujúce. Obávajú sa, že nevedia ako sa dieťa drží alebo že by mu mohli ublížiť. Držanie dieťaťa je pomerne jednoduché a mali by ste veriť vaše inštinktom a potláčať emócie. Držanie sa dá naučiť. Najprv sa uistite, že hlavička sa nemôže zvrátiť dozadu.


Takže keď zdvíhate ležiace dieťa, vždy podložte jednu ruku pod hlavičku a krk a druhú pod zadoček. Opatrne a pomaly zdvihnite dieťa smerom k Vášmu hrudníku. Dieťa inštinktívne cíti údery matkinho srdca a tento zvuk je pre neho upokojujúci. Vaše dieťa sa okamžite upokojí a bude sa cítiť v bezpečí.
Ak zdvihnete dieťa o trochu vyššie, tak aby jeho brada spočíva na Vašom ramene, je to ideálna pozícia po kŕmení. Dávajte dobrý pozor na hlavičku, môžu ju zakláňať dozadu. Väčšinou to robia novorodenci niekoľkých hodín po pôrode, kedy svaly na krku nie sú ešte správne vyvinuté. Hlavička dieťaťa môže padať dozadu a na strany, takže ju budete musieť jemne podoprieť rukou. Avšak nesnažte sa ju držať príliš intenzívne ale dajte dieťaťu aj voľnosť pri otáčaní hlavičky. Precvičuje si takto malé krčné svaly.


Položte si dieťa na tú ruku, ktorá je pod zadočkom tak, aby jeho hlava bola v ohybe vášho lakťa. Ak je vaše dieťa väčšie, použite druhú ruku na podoprenie zadočku a chrbtice. V tejto polohe je vaše dieťa tvárou k Vám, takže môžete nadviazať očný kontakt alebo sa mu prihovárať. Novorodenci a predčasne narodené bábätká by mali byť zabalené v deke alebo zavinovačke, aby teplo mohlo v nich vyvolávať pocit bezpečia, presne ako v maternici.


Staršie deti môžete držať tak, že jednou rukou ho držíte za zadoček a pritláčate si ho na Vašu hruď a druhou rukou držíte chrbátik a tým fixujete hlavičku. Dieťa môžete držať aj tak, že ho vo vzpriamenej polohe otočíte chrbtom k sebe. Môžete držať dieťa Vašim predlaktím alebo dať ruku medzi nohy dieťaťa. Na druhej strane by ste mali fixovať jeho hrudník. V tejto polohe sa dieťa môže voľne pozerať na okolie a udržiavať očný kontakt s ľuďmi, ktorí na neho hovoria a usmievajú sa.

 

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Cumlík: áno alebo nie? - to je otázka

Mali by ste dať cumlík Vášmu bábätku alebo nie? Táto otázka trápi veľa mladých rodičov.

> čítať ďalej

Afty

Afty sú malé biele škvrny v ústach dieťaťa. Môžu sa objaviť ešte v prvom týždni po pôrode.

> čítať ďalej

Keď dieťa bolí bruško

Kolika je u detí pomerne častá. Začína v prvých týždňoch života dieťaťa a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

> čítať ďalej