Sprievodca Šťastní rodičia

Afty

rady v kategórii: kojenec

Ako sa tvoria?
Afty sa skladajú z malých bielych škvŕn v ústach dieťaťa, ktoré sa môžu objaviť v prvom týždni po narodení. Vyzerajú ako zvyšky mlieka v ústnej sliznici. Ak sa pokúsite utrite ich, začnú krvácať. Sú výsledkom infekcie z napr. špinavého cumlíka, hračky alebo nie dobre umytého riadu.


Dieťa zvyčajne dostane aft od dospelého jedinca počas kojenia alebo z cumlíka ktorý matka olízala. Afty môžu spôsobiť aj antibiotiká (najmä v prípade predčasne narodených detí so slabšou imunitou). Afty u novorodencov môžu spôsobiť stratu chuti do jedla a časté zvracanie. Sú bolestivé a bránia prijímaniu potravy. Je potrebná aktívna liečba pod dohľadom lekára, ale predovšetkým by malo byť zabezpečené absolútne čisté okolie dieťaťa.


Ako môžete pomôcť Vášmu dieťaťu v prípade aftu?
1. Pravidelne utierajte biele škvrny sterilnou gázou namočenou roztokom predpísaným lekárom. 2. Zbavte sa starého cumlíka a kúpte nový, uistite sa že je to sterilný. 3. Umyte si dôkladne prsia (ak dojčíte) a skontrolujte či nie sú taktiež infikované. Ak je to potrebné, použite rovnaké lieky ako dávate svojmu dieťaťu. Všetko opakujte tak dlho a tak často ako lekár predpíše.

Buďte trpezlivá pri boji s aftom. Aft je veľmi nepríjemný. Môže to byť je dôvod, prečo má novorodenec problémy so saním. Skúste kŕmiť svoje dieťa pomaly. Postupujte podľa lekára a uvidíte výsledky veľmi skoro. Dbajte o úplne vyliečenie aftu, lebo sa nemusí zahojiť úplne a vy budete musieť absolvovať celý proces odznovu.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Keď dieťa bolí bruško

Kolika je u detí pomerne častá. Začína v prvých týždňoch života dieťaťa a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

> čítať ďalej

Výdatný spánok

Spánok je najlepší spôsob odpočinku a regenerácie. Preto je dôležité zabezpečiť Vášmu dieťaťu nerušený a zdravý spánok.

> čítať ďalej

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat sa nedá jednoznačne objasniť príčina smrti. Tento syndróm je veľmi vzácny.

> čítať ďalej