Sprievodca Šťastní rodičia

8. týždeň

rady v kategórii: tehotenstvo

Ak sa v priebehu tohto týždňa vyberieš na ultrazvukové vyšetrenie, tak prvýkrát uvidíš bijúce srdiečko tvojho dieťatka – zapamätaj si ten neopakovateľný pocit. Ešte si neoznámila svojim blízkym túto šťastnú novinu? Možno teraz je na to tá pravá chvíľa. Onedlho sa tvoje bruško stane viac viditeľné. V tom období ťa môže začať obťažovať zápcha a iné bolestivé príznaky pochádzajúce z tráviaceho ústrojenstva. Pi veľa vody a jedz pokrmy bohaté na buničinu.

Vaše dieťatko v tomto týždni:
Nielen srdiečko sa takto rýchlo vyvíja. Objavujú sa aj zárodky zubov. Ešte nepocítiš pohyby, ale tvoj drobček už vie ohýbať rúčky v lakťoch a v zápästí. Začína sa proces osifikácie. Formálne v 8.  týždni tehotenstva tvoj drobček, ktorý vyzerá ako zrnko fazule a meria 15-20mm,  získava hrdé pomenovanie plod.

Prečítajte si ďalšie rady

9. týždeň

Počas tohto obdobia môžete spozorovať zmeny vzhľadu vašej tváre. Vaša pokožka bude vyhladenejšia, prípadné vyrážky zmiznú a budete prekvitať.

> čítať ďalej

10. týždeň

Teraz si môžete trošku oddýchnuť: zvýšenému riziku je koniec.

> čítať ďalej

11. týždeň

Vaše dieťa meria viac ako 4 cm. V tomto týždni začnú dieťaťu rásť nechty, rovnako ako aj jeden z prvých dokladov totožnosti - odtlačky prstov.

> čítať ďalej