Sprievodca Šťastní rodičia

40. týždeň

rady v kategórii: tehotenstvo

Rozmýšľaš, či už je to tu? Zjavnými príznakmi pôrodu je odtok plodovej vody, ale niekedy sa stane, že prvá etapa pôrodu nastúpi úplne nenápadne a plodový mechúr prasknú až na pôrodnej sále. Zapamätaj si, že nie je dobré ísť do nemocnice priskoro. Prvá pôrodná fáza môže trvať aj niekoľko hodín.

Ak sa tvoje bolesti stupňujú a sú pravidelné každých 10 minút – vtedy choď do nemocnice. Samozrejme musíš zobrať do úvahy ešte cestu, ktorú musíš absolvovať (zápchy, obchádzky, opravy ciest). Na pôrodnej sále ťa lekár vyšetrí, aby zhodnotil stav otvorenia krčka maternice, pôrodná asistentka ti zase odmerá tlak a pripojí tvoje brucho ku kardiografu.

V niektorých nemocniciach sú sály spoločné pre viac žien, ale už sa čoraz častejšie  môžeme stretnúť so sálami so samostatným príslušenstvom. Odteraz budeš pod neustálou kontrolou lekára a pôrodnej asistentky. Pôrod je nepochybne ťažkým fyzickým výkonom, ale zároveň aj nezabudnuteľným zážitkom pre matku. Príroda to tak zariadila, že v tejto situácii prežijeme „zázrak zabudnutia” – uvidíš ako rýchlo zabudneš na trápenie a bolesť pri pôrode. Maličké, vitaj na druhej strane brucha!

Prečítajte si ďalšie rady

14 týždeň

Popremýšľajte o predpôrodnom kurze. Možno je dobrý nápad pohovoriť si o tom so svojím partnerom ísť do toho spolu.

> čítať ďalej

23. týždeň

Všimli ste si na bruchu tmavú čiaru smerujúcu od pupka smerom k lonu? Jedná sa o úplne normálny jav v dôsledku hormónov počas tehotenstva ...

> čítať ďalej

32. týždeň

Je čas navštíviť nemocnicu. Takáto návšteva vám pomôže oboznámiť sa s miestom pôrodu.

> čítať ďalej