Sprievodca Šťastní rodičia

19. týždeň

rady v kategórii: tehotenstvo

Cítiš ako ťa drobček jemne kope? Pokojne si ľahni na ľavý bok a trpezlivo čakaj, maličké by ti malo vynahradiť tvoju trpezlivosť jemnými pohybmi. Bolí ťa chrbát? Bohužiaľ je to normálny, aj keď nepríjemný, sprievodný príznak, ktorý sa postupom času môže ešte zhoršiť. Aby si zmiernila bolesti unavenej chrbtice, prechádzaj nadmernému priberaniu. Nenos vysoké opätky, ale ani úplne ploché topánky. Vyhýbaj sa tomu, aby si musela dlhšie stáť alebo sedieť. Pravidelne cvič jednoduché cviky, ktoré ti spevnia brušné svalstvo a panvu.

Vaše dieťatko v tomto týždni:
Malý poklad, ktorý nosíš pod srdcom má už okolo 15 cm a váži 200 gramov. V tomto týždni, v prípade, že pôjdeš na ultrazvukové vyšetrenie, pravdepodobne spoznáš pohlavie svojho dieťaťa. U dievčat v tomto období sú už vajíčkovody, maternica aj pošva na svojom mieste. Ak čakáš chlapčeka, jeho pohlavné orgány stále rastú. Maličké intenzívne cvičí sanie, rozvíja sa jeho nervová sústava a precvičuje si celé telo, pričom sa obracia a „kráča” rôznymi smermi. Trénuje aj dýchanie a čoraz lepšie počuje.

Prečítajte si ďalšie rady

20. týždeň

Ste v polovici Vašej cesty. Dieťa váži 260 gramov a je 16 cm dlhé!

> čítať ďalej

21. týždeň

Vaše dieťa začína rásť veľmi intenzívne. Keď je v správnej polohe, dá sa zistiť pohlavie.

> čítať ďalej

22. týždeň

Sú Vaše topánky príliš tesné? Budete musieť čeliť trvalým opuchom nôh, preto by ste si mali kúpiť nejaké pohodlné topánky.

> čítať ďalej