Sprievodca Šťastní rodičia

16. týždeň

rady v kategórii: tehotenstvo

Počnúc týmto týždňom môžeš cítiť prvé pohyby tvojho dieťatka. Nemala by si spať na bruchu alebo na chrbáte, snaž sa ležať a spať na boku. Teraz najviac musíš dbať na to, aby si si našla čas pre seba – snaž sa vyčistiť sa vnútorne. Čoraz častejšie budeš myslieť na pôrod. Porozprávaj sa so známymi, odreaguj sa, prečítaj si relaxačnú literatúru, zaujímaj sa o predpôrodný kurz.

Vaše dieťatko v tomto týždni:
V šesťnástom týždni tehotenstva tvoj drobček meria okolo 12 cm a váži cca 80 gramov. Je to už malý aktívny drobec – sám začína dvíhať hlavičku a narovnávať krk, krúti hlavou, ohýba nôžky a rúčky. Všetky časti jeho tváre sú už sformované. V tomto období už má rozvinutú mimiku tváre – pri veľmi podrobnom ultrazvukovom vyšetrení teda možeš vybadať grimasu svojej ratolesti. Ústa, nos, uši a oči sú už na svojom mieste, avšak tie posledne menované sú ešte stále pootvorené, pretože maličké je citlivé na svetelné zmeny. Tvoj drobček má v tomto období vyvinuté mazové žľazy, a teda sa môže pri intenzívnej gymnastike v brušku dokonca aj spotiť. Celé telíčko dieťatka je pokryté jemnými chĺpkami. Maličkým dievčatkám sa práve v tomto období začínajú v ich vaječníkoch vytvárať prvé z miliónov vajíčok.

Prečítajte si ďalšie rady

17. týždeň

Počas tohto týždňa môžete cítiť spevnenie a napnutie maternice . Jedná sa o tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré pripravujú svaly na pôrod.

> čítať ďalej

18. týždeň

Dieťa môže cítiť vaše emócie, tak sa usmevajte tak často ako je to možné!

> čítať ďalej

19. týždeň

Ak sa vyberiete na ultrazvukové vyšetrenie, pravdepodobne už budete schopní zistiť pohlavie dieťaťa.

> čítať ďalej