Sprievodca Šťastní rodičia

13. týždeň

rady v kategórii: tehotenstvo

Začína sa druhý trimester tvojho tehotenstva. Pomaličky začínaš priberať. Časy splývavých sedlových šiat sú už dávno preč. Ak máš  z toho dobrý pocit, pokojne nechaj vyniknúť zaokrúhlené bruško a pochváľ sa svetu s tvojím maličkým. Tento týždeň je zároveň najblahodárnejším obdobím pre tvoju pokožku, ktorá je teraz jemná a ružovkastá. Tvoje rastúce libido neunikne pozornosti tvojho partnera.

Vaše dieťatko v tomto týždni:
Tvoje dieťako má už okolo 8 cm a váži necelých 12 gramov. Tvár maličkého sa v tomto období formuje veľmi intenzívne. Hoci hlavička aj naďalej predstavuje iba 1/3 dĺžky celého telíčka, oči ako aj uši sú už na správnom mieste. Drobec dokáže náhodne zívať, vraští čelo a keď sa dotkne úst, pohne nimi, aj keď zatiaľ iba náhodne. Najdôležitejšie štruktúry malého organizmu sú už vyprofilované. Pečeň pracuje – vylučuje inzulín a ľadviny produkujú moč. Prvý krik dieťatka, ktorý budeš počuť po pôrode má pôvod práve v tomto týždni. Práve vtedy sa formujú hlasivky, hoci ešte nemôžeš svoje maličké počuť.

Prečítajte si ďalšie rady

14 týždeň

Popremýšľajte o predpôrodnom kurze. Možno je dobrý nápad pohovoriť si o tom so svojím partnerom ísť do toho spolu.

> čítať ďalej

15. týždeň

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom, čítajte si nahlas. Je to perfektný spôsob ako vytvoriť citové puto medzi vami a vaším dieťaťom.

> čítať ďalej

16. týždeň

Od tohto týždňa môžete začať cítiť prvé pohyby vášho dieťaťa.

> čítať ďalej